Sony odkrywa karty. Znamy datę premiery PlayStation 5 i cenę. Będzie ostra rywalizacja z Xboksem

Na temat konsol nowej generacji wiemy już wszystko. Ostatni element układanki odsłoniło Sony. Na dzisiejszej konferencji poznaliśmy ceny PlayStation 5 i PS5 Digital Edition. Poznaliśmy również datę premiery obydwu urządzeń.

19 listopada - wielbiciele PlayStation mogą zaznaczyć tę datę w kalendarzu. Tego dnia w Polsce ruszy sprzedaż konsoli nowej generacji od Sony. Nieco wcześniej, bo 12 listopada urządzenie pojawi się w Stanach Zjednoczonych i na kilku innych rynkach. 

PS5PS5 Sony

PlayStation 5 trafi do sklepów w dwóch różnych wariantach. Standardowa wersja konsoli, czyli po prostu PlayStation 5, została wyposażona w napęd Blu-ray 4K UHD, którego nie znajdziemy w PlayStation 5 Digital Edition. Poza tym, obydwa urządzenia dysponują identyczną specyfikacją.

Różnica w cenie jest całkiem spora. Za PS5 w dniu premiery zapłacimy 2 299 zł. Wersja konsoli bez napędu jest o 450 zł tańsza i została wyceniona na 1 849 zł. Przedsprzedaż już ruszyła.

Zobacz wideo Kultowe gry retro. Czy Wam też spędzały sen z powiek?

Sony ruszyło na cenową wojnę z Microsoftem

Zaprezentowane przez Sony ceny oznaczają, że czeka nas bardzo zacięta rywalizacja pomiędzy konsolą Japończyków, a Xboksem Series X. Microsoft, podobnie jak Sony, planuje wypuścić na rynek nie jeden, ale dwa warianty swojego nowego urządzenia.

Będzie to Xbox Series X za 2 249 zł i Xbox Series S za 1 349 zł. Series S to najmniejsza konsola w historii marki. Dysponuje słabszym układem graficznym i mniejszym dyskiem SSD niż droższy Series X. Ostatnią różnicą jest brak napędu Blu-ray 4K. Jak podkreśla Microsoft, Series X został stworzony z myślą o graniu w 4K, podczas gdy Series S ma pracować w rozdzielczości 1440p. Premiera konsol została zaplanowana na 10 listopada, a przedsprzedaż rusza już 22 września.

embed

PlayStation 5. Co wiemy o nowej konsoli Sony?

O ile Xbox Series X pod względem designu wydaje się nieco konserwatywną konsolą, o tyle Sony postawiło na futuryzm. PlayStation 5 charakteryzuje się opływowymi, a przy tym nieregularnymi kształtami. Ciekawe jest również to, że dominującym kolorem jest biel. Japończycy zerwali więc z tradycją, bo w przypadku PS2, PS3 i PS4 mieliśmy do czynienia z praktycznie jednolitą czernią.

Sercem PS5 jest zmodyfikowany procesor AMD oparty na architekturze Ryzen 2 Układ graficzny to jednostka oparta na architekturze RDNA 2, która obsłuży sprzętowy ray tracing. PlayStation 5 dysponuje mocą 10,28 TFLOPS. Dla porównania, Xbox Series X może pochwalić się mocą 12 TFLOPS, co wynika z większej liczby jednostek obliczeniowych w konsoli Microsoftu.

PS5 zostanie wyposażone w 16 GB pamięci VRAM typu GDDR6 (448 GB/s) Jeśli chodzi o dysk, to znajdziemy tu moduł SSD PCIe 4.0 o pojemności 825 GB. Dzięki mechanizmowi kompresji danych Kraken, pamięć zaoferuje przepustowość na poziomie 5,5 GB/s. Pamięć tę będziemy mogli dodatkowo rozbudować za pośrednictwem umieszczonego w konsoli slotu NVMe SSD.

Więcej o: