YouTube będzie weryfikował nasz wiek. Może poprosić o nasz dowód osobisty lub kartę płatniczą

YouTube dalej pracuje nad bezpieczeństwem widzów. Firma usprawnia algorytmy, które będą automatycznie oznaczać filmy przeznaczone dla dorosłego odbiorcy. Ponadto użytkownicy portalu w UE mogą zostać poproszeni o weryfikację wieku dowodem osobistym lub kartą płatniczą.

YouTube od roku pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa swojego portalu. Związane jest to z coraz większą liczbą filmów przeznaczonych dla starszych widzów, które nie były poprawnie oznaczone. Rok temu Federalna Komisja Handlu (FTC) nałożyła na YouTube karę w wysokości 170 mln dolarów i wymusiła zmiany regulaminu. W wyniku tych sankcji YouTube zepchnął część odpowiedzialności na twórców, którzy mieli sami oznaczać swoje materiały jako przeznaczone dla dzieci poniżej 13. roku życia. Na filmach z tej kategorii nie można było też zarobić, gdyż wyłączono tam reklamy, a twórcy narażali się na kary, jeśli nie oznaczyli swojego wideo. YouTube na tym nie poprzestał i wdraża kolejne zmiany. 

Zobacz wideo Spotify, YouTube Music, Tidal czy Apple Music? Porównujemy najpopularniejsze aplikacje muzyczne

YouTube ulepsza algorytmy

Najważniejsze zmiany to dodanie oznaczenia, że wideo nie jest odpowiednie dla widzów poniżej 18. roku życia. Takich materiałów nie będą mogli obejrzeć niezalogowani użytkownicy oraz ci z wiekiem wpisanym w profilu poniżej tej granicy. Odtwarzanie ich nie będzie też możliwe w filmach osadzonych na innych portalach. 

Ponadto firma ulepsza swoja algorytmy, które będą automatycznie oznaczały wideo jako odpowiednie dla danej grupy wiekowej. Teraz będą oznaczane w ten sposób także wideo dla osób pełnoletnich. YouTube uważa, że nowy system oznaczania nie wpłynie na zyski twórców. 

Weryfikacja wieku na YouTube przez dowód osobisty lub kartę płatniczą

Jeszcze większe restrykcje pojawią się w Europie, gdzie w życie weszła dyrektywa Unii Europejskiej o audiowizualnych usługach medialnych. W związku z nią YouTube wprowadzi w następnych miesiącach zmiany dot. weryfikacji wieku. Portal będzie mógł poprosić obywateli UE o podanie danych z dowodu osobistego lub danych z karty płatniczej, by sprawdzić, czy dane profilu zgadzają się z rzeczywistą datą urodzenia. Podobne rozwiązanie stosuje Facebook, gdy podejrzewa, że posługujemy się fałszywymi danymi na portalu. 

Więcej o: