Wyciek danych klientów z kilku sklepów internetowych. Atak cyberprzestępców

Kilka sklepów internetowych należących do różnych firm rozsyła informacje o kradzieży danych. Klienci sklepów aleleki.pl, aleapteka.pl, aleeko.pl oraz biosuplementacja.pl dostają bliźniacze wiadomości informujące o problemie. Sprawa jest wynikiem ataku cyberprzestępców, a nie błędu sklepu.

Kradzież danych i wycieki to współcześnie jedne z groźniejszych przestępstw, które niosą za sobą wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Przestępcy mogą w ten sposób łatwo zaciągnąć kredyty lub wziąć abonament na różne usługi. Niestety w związku z tym ataki takie są coraz częstsze.

Wycie danych aleleki.pl, aleapteka.pl, aleeko.pl oraz biosuplementacja.pl 

O wycieku danych klienci sklepów internetowych dowiedzieli się od usługodawców. Osoby mające konto na aleleki.pl, aleapteka.pl, aleeko.pl oraz biosuplementacja.pl dostały identyczną wiadomość, mimo że sklepy są prowadzone przez różne spółki, informuje portal niebezpiecznik.pl. Sklepy łączy jednak wspólny dostawca oprogramowania, podaje Sekurak.pl.

Niebezpiecznik, zajmujący się cyberbezpieczeństwem, krytykuje treść wiadomości wysłanej do klientów, uznając ją za nieczytelną i przeładowaną zbędnymi informacjami, jak można wywnioskować z komentarzy portalu. 

Zobacz wideo Aplikacje Fleeceware, jedna z nowszych form oszustwa

Wyciek danych wynikiem ataku cyberprzestępców

Wyciek danych nie był wynikiem pomyłki czy błędu pracowników sklepu. Z treści wiadomości dowiadujemy się, że był to atak cyberprzestępców. Wykradli oni podstawowe dane osobowe klientów, tj.:

  • imiona i nazwiska
  • adresy
  • numery PESEL
  • numery telefonów
  • adresy e-mail
  • NIP podmiotu
  • REGON podmiotu

Oprócz tego w ręce cyberprzestępców wpadły szczegóły transakcji. Nie udało im się przechwycić na szczęście takich danych jak numery kont i kart płatniczych. Firmy w komunikacie informują, że sprawa została skierowana do organów ścigania oraz zgłoszona w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Klienci są proszeni m.in. o zmianę hasła  w portalach oraz założenie konta w BIK.

Więcej o: