PlayStation 5. Planujesz kupno konsoli w dniu premiery? Możesz mieć problem. Z Xbox Series X będzie łatwiej

Na półkach w większości polskich sklepów może zabraknąć PlayStation 5 w dniu jej rynkowej premiery. W przypadku Xbox Series X taka obawa raczej nie istnieje.

Przedsprzedaż PlayStation 5 ruszyła w połowie września, tuż po oficjalnej prezentacji konsoli. W Stanach Zjednoczonych urządzenie zniknęło z "wirtualnych półek" dosłownie w ciągu kilkudziesięciu minut. W Polsce było nieco łatwiej, ale po kilku dniach większość sklepów informowała już o braku możliwości rezerwacji najnowszej konsoli Sony.

Zobacz wideo Sony i Microsoft ruszają na wojnę. PS5 i Xbox Series X to inna wizja przyszłości gier

Jeśli ktoś nie kupił PS5 w przedsprzedaży, to szanse że znajdzie konsolę na półce w dniu jej premiery, czyli 19 listopada, są minimalne. Tak wynika z ustaleń serwisu Polygamia, który wysłał zapytanie w tej sprawie do największych sieci handlowych.

Rzecznik MediaMarkt i Saturn poinformował, że sieć nie może zagwarantować dostępności  konsol dla klientów, którzy nie kupili ich w przedsprzedaży. Podobne stanowisko zajęły także Euro RTV AGD, Media Expert oraz x-kom. W żadnym z ich sklepów "wolne" egzemplarze PlayStation w dniu premiery się nie pojawią, chyba że pojawi się kolejna dostawa urządzeń.

Oczywiście nie można wykluczyć, że polski oddział Sony (który nie chciał skomentować kwestii dostępności konsoli) zrobi wszystkim miłą niespodziankę. Tak było w 2013 roku, gdy premierę miało PlayStation 4. Wówczas również wydawało się, że kupno konsoli w dniu debiutu będzie graniczyło z cudem. Ostatecznie jednak z jej dostępnością nie było większych kłopotów.

Xbox Series X wciąż dostępny w przedsprzedaży

Spać spokojnie mogą natomiast fani marki Xbox. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że z dostępnością konsol Microsoftu w dniu ich premiery nie będzie problemu - i chodzi tu zarówno o Xbox Series X, jak i tańszego Xbox Series S.

Nie jest tajemnicą, że marka Xbox - póki co - cieszy się w Polsce mniejszym zainteresowaniem od PlayStation. Poza tym, Microsoft przygotował dość spore zapasy urządzenia na polski rynek.

Źródło, z którym miałem okazję rozmawiać na ten temat,  zdradziło mi, że mowa nawet o 100 tys. egzemplarzy obydwu konsol, w co aż trudno mi uwierzyć. Nie dziwi więc fakt, że Series X i Series S wciąż są dostępne w przedsprzedaży w wielu polskich sklepach.

Xbox Series X zadebiutuje (zarówno w Polsce, jak i na świecie) 10 listopada. Na PlayStation 5 poczekamy nieco dłużej. 12 listopada konsola pojawi się w USA i na kilku innych rynkach, z kolei polska premiera zaplanowana jest na 19 listopada.

Więcej o: