Profesjonalne i tanie mikrofony do komputera. Najlepsze bezprzewodowe modele

Mikrofony wydawały się nam niezbyt istotnym elementem wyposażenia komputera, dopóki nie nastał okres pracy i nauki zdalnej. Kiedyś używane sporadycznie, teraz właściwie niezbędne. Jak wybrać tani i dobry mikrofon? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mikrofony do komputera: kiedy sięgnąć po taki sprzęt?

Mikrofon do komputera nie jest oczywistym elementem wyposażenia w warunkach domowych. Najczęściej tego rodzaju rozwiązanie możemy spotkać w studiach nagraniowych, gdzie służy do rejestracji dźwięku, ale również do porozumiewania się pomiędzy poszczególnymi użytkownikami sieci. Z mikrofonu można także śmiało korzystać w domowych warunkach. Nie musi on wówczas spełniać tak rygorystycznych norm jak profesjonalny sprzęt wybierany do pracy, ale aby pozwalał na komfortowe korzystanie, musi zachować pewne normy. 

Mikrofony do komputera dostępne na rynku można podzielić ze względu na sposób łączności oraz na technologię:

  • biorąc pod uwagę łączność na mikrofony przewodowe i mikrofony bezprzewodowe,
  • biorąc pod uwagę rodzaj technologii na mikrofony dynamiczne i pojemnościowe.

Mikrofon do komputera: bezprzewodowy czy przewodowy?

Stojąc przed wyborem mikrofonu do komputera, jedną z pierwszych kwestii jest określenie tego, czy ma on być przewodowy, czy bezprzewodowy. Jasne jest, że wygodniejszy i mobilniejszy będzie ten, który nie będzie od nas wymagał żadnego podpięcia. Jednak jak się okazuje są sytuacje, w których lepiej sprawdzi się mikrofon tradycyjnie połączony z komputerem za pomocą kabla. Jego przewagą będzie to, że nie wymaga on ładowania, a także nie ma ryzyka przerywania, np. podczas prowadzenia rozmowy za pomocą komunikatora internetowego czy grania w trybie wieloosobowym. 

Decydując się na mikrofon do komputera bezprzewodowy, trzeba pamiętać, że łączy się on z nim za pomocą modułu Bluetooth. W większości laptopów fabrycznie umiejscowiony jest adapter Bluetooth, ale jeśli mamy zamiar łączyć mikrofon ze stacjonarnym PC, warto upewnić się, czy będzie to możliwe, czy też konieczne będzie doposażenie komputera we wspomniany adapter. 

Kolejną ważną kwestią jest to, na jaki rodzaj technologii zastosowanej w urządzeniu chcemy się zdecydować. Będzie się to ściśle wiązać z tym, do czego mamy zamiar użytkować mikrofon.

  • mikrofon dynamiczny działa w oparciu o drgającą membranę; dzięki temu lepiej znosi głośne dźwięki; jego zaletą jest również wysoka odporność na sprzężenia, szumy i wilgoć
  • mikrofon pojemnościowy z kolei działa w oparciu o układ dwóch elektrod, których działanie zapewnia lepszą jakość dźwięku, dlatego też są częściej wybierane przez profesjonalistów.

Jaki mikrofon do komputera: najciekawsze modele na rynku

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki mikrofon do komputera wybrać, zawsze warto rozejrzeć się wśród modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów. Oto kilka przykładów mikrofonów, które powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników:

  • TRUST GXT 232 Mantis (cena około 110 złotych)

Mikrofon uniwersalny ze statywem; podłączany za pomocą złącza USB; sprawdzi się podczas nagrywania i prowadzenia transmisji na żywo; dołączony pop filtr, który tłumi niedoskonałości i szumy podczas nagrywania głosu.

  • Audio-Technica AT2020 (cena od 379 złotych)

Uchwyt do statywu pozwala na bezpieczne zamocowanie mikrofonu; niski poziom szumów własnych; doskonały do zastosowań amatorskich, domowych.

  • Novox NC-1 Mikrofon Pojemnościowy 

Mikrofon wyposażony w przetwornik analogowo-cyfrowy, pracujący w trybie 48 kHz 16-bit; konstrukcja membrany daje pasmo przenoszenia z zakresu 30 Hz-18 kHz, co umożliwia szerokie zastosowanie sprzętu: do nagrywania wokali, różnego rodzaju instrumentów, efektów przestrzennych czy lektora.

Zobacz też: Etui na laptopy i tablety do 50 i 100 złotych. Ładne i tanie modele

Zobacz wideo Ta gra ma w Polsce status kultowy. Na czym polega fenomen Heroes 3?
Więcej o: