Lockdown przedłużony do 18 kwietnia. Jakie obostrzenia nadal obowiązują? [LISTA]

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji poinformował o przedłużeniu nowych obostrzeń co najmniej do 18 kwietnia. - W przyszłym tygodniu będziemy podejmować kolejne decyzje - powiedział o możliwości wydłużenia lockdownu minister.

Podczas środowej konferencji Ministerstwa Zdrowia zostaliśmy poinformowani o konieczności przedłużenia zasad bezpieczeństwa przynajmniej do 18 kwietnia. Jakie są aktualne obostrzenia? 

Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

Lockdown przedłużony. Dalsze ograniczenia w handlu i gastronomii 

Przynajmniej do 18 kwietnia w Polsce obowiązywać będzie częściowy lockdown. Co to oznacza? 

  • Wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kwadratowych pozostają nadal zamknięte. Otwarte są hurtownie i składy budowlane.
  • Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni oraz sklepów zoologicznych.
  • Wciąż obowiązuje zakaz działalności lokalów gastronomicznych, poza możliwością wydawania posiłków na wynos.
  • Wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz urody w całej Polsce są zamknięte.

W placówkach handlowych, takich jak targi, rynki czy poczta obowiązują nadal limity osób:

  • 1 osoba na 15 m kwadratowy - w sklepach do 100 m kwadratowych, 
  • 1 osoba na 20 m kwadratowy - w sklepach powyżej 100 m kwadratowych.

W kościołach także nie zniesiono limitu osób. Wciąż obowiązuje zasada 1 osoba na 20 m kwadratowych powierzchni. Nadal należy zakrywać usta i nos za pomocą maseczki oraz zachowywać odległość 1,5 m pomiędzy wiernymi.

Zamknięte pozostają także hotele, z wyłączeniem hoteli robotniczych oraz obiektów dla medyków i kierowców. Lockdown dotyczy również kultury - wciąż nieczynne będą teatry, kina, muzea oraz galerie sztuki.

Żłobki, przedszkola i szkoły dalej zamknięte

Obostrzenia przedłużone minimum o tydzień oznaczają, że nadal nieczynne pozostają żłobki i przedszkola. Wyjątkiem są miejsca, w których sprawowana jest opieka nad dziećmi pracowników medycznych oraz służb porządkowych.

Także uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych i pozostałych uczelni pozostają w trybie nauki zdalnej. - Mam nadzieje, że jeszcze w kwietniu przedszkola i I-III wrócą do nauczania. Przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III w trybie hybrydowym - powiedział w czasie konferencji minister Niedzielski. 

Obostrzenia do 18 kwietnia. Co ze sportem? 

Przedłużenie lockdownu z powodu koronawirusa w Polsce oznacza także dalsze zamknięcie siłowni, klubów sportowych i innych obiektów rekreacyjnych w całym kraju. Jak podaje gov.pl, wciąż zamknięte pozostają:

  • baseny, kluby fitness i siłownie (z wyłączeniem tych, przeznaczonych dla pacjentów lub członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich)
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • stoki narciarskie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Działalność obiektów sportowych pozostaje ograniczona wyłącznie dla potrzeb sportu zawodowego. 

W przypadku chęci uprawiania sportu na otwartej przestrzeni - osoby, które ćwiczą rekreacyjnie, nie są zwolnione z obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Wyjątek stanowią osoby, które biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży.

Więcej o: