Decathlon Polska dostarczy przesyłki dronem. Pilotażowy program rusza w pierwszym mieście

Sieć Decathlon rozpoczęła pilotażowy program dostaw dronem w swoim oddziale w Lublinie. Pierwszy lot komercyjny ma odbyć się już 6 maja.

"12 kwietnia 2021 roku z naszym partnerem LDT - transport dronami w Lublinie oficjalnie rozpoczęliśmy pilotaż dronowego systemu transportowego realizowanego dla sieci handlowej Decathlon Polska" - poinformowała na swoim fanpage'u katowicka spółka z branży robotyki Spartaqs Group.

Towary będą transportowane dronami pomiędzy sklepami w obrębie miasta. Docelowo przesyłki mają też przylatywać dronami z magazynów centralnych. 

Decathlon w Lublinie dostarczy przesyłki dronem

Jak poinformowała spółka Spartaqs Group, pierwszy lot w tworzonym obecnie dronowym systemie transportowym odbędzie się 6 maja 2021 roku. Do przesyłania towarów wykorzystany zostanie dron Hermes 2.

Zobacz wideo Policyjne drony w akcji. Wyłapują wykroczenia na przejściach dla pieszych

"Hermes 2 mimo podobnych gabarytów jest lżejszy od swojego poprzednika, dysponuje o wiele wydajniejszym zespołem napędowym zaprojektowanym specjalnie dla niego, dwukrotnie większym zasięgiem, kilkoma innowacjami wyróżniającymi go na tle wszystkich naszych konstrukcji. Wyposażony jest również w automatycznie odłączany, wielofunkcyjny pojemnik cargo. Istnieje możliwość podłączania pod Hermesa 2 pojemników o różnym kształcie i pojemności" - czytamy na fanpage'u spółki.

DHL Express wykorzystuje drony w Chinach 

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w maju 2019 r. odbył się lot inauguracyjny regularnej trasy, dzięki czemu DHL Express stał się pierwszą międzynarodową firmą kurierską, która rozpoczęła świadczenie tego typu usług w Chinach.

Nowe rozwiązanie przede wszystkim omija trudne warunki drogowe i zatory komunikacyjne typowe dla obszarów miejskich. Dzięki temu czas dostawy może zostać skrócony z 40 do zaledwie 8 minut. Co ważne, jak wynika z analiz, dostawa bezzałogowcem jest efektywna kosztowo – obniża koszt dostawy nawet do 80 proc., przy mniejszym zużyciu energii i emisji dwutlenku węgla w porównaniu z transportem drogowym.

Więcej o: