Android. Kolejne złośliwe aplikacje w sklepie Google Play. Należy je odinstalować

Eksperci z McAfee Mobile Research zidentyfikowali rodzinę złośliwych aplikacji na Androida, które łącznie zostały pobrane ze sklepu Google Play co najmniej 700 tys. razy. Aplikacje pozwalały cyberprzestępcom na zdalne przejęcie kontroli nad smartfonem.

Złośliwe aplikacje to problem, z którym Google zmaga się od lat. Firma wciąż wdraża nowe systemy zabezpieczeń, ale cyberprzestępcy znajdują sposoby, aby je obejść. W efekcie niemal każdego miesiąca w sklepie Google Play pojawiają się kolejne zainfekowane appki.

Zobacz wideo Uwaga na aplikacje Fleeceware. Mogą cię sporo kosztować

Na ślad kolejnej grupy takich złośliwych programów natrafili eksperci z McAfee Mobile Research. Chodzi o aplikacje z rodziny "Etinu", które podszywają się pod takie narzędzia, jak filtry do aparatu, edytory zdjęć, czy dodatkowe skórki do klawiatury.

Jak podkreśla McAfee Mobile Research, aplikacje te w rzeczywistości "wstrzykują" złośliwy kod, który umożliwia zdalne przejęcie kontroli nad zainfekowanym smartfonem, w tym wykonywanie połączeń i oraz wysyłanie SMS-ów. W efekcie, cyberprzestępcy mogą dokonywać nieautoryzowanych zakupów internetowych, płacąc pieniędzmi niczego nieświadomej ofiary.

Złośliwe aplikacjeZłośliwe aplikacje McAfee

Złośliwe aplikacje w Google Play Store. Usuń je ze smartfona

Zainfekowane aplikacje zostały usunięte ze sklepu Google Play Store. Jednak osoby, które wcześniej pobrały je na swoje smartfony, powinny odinstalować je ręcznie. Programy zidentyfikowane przez McAfcee Mobile Research to:

  • PIP Camera
  • Keyboard Wallpaper
  • 2021 Wallpaper and Keyboard
  • Picture Editor

Z informacji McAfee wynika, że w sumie aplikacje te zostały pobrane co najmniej 700 tysięcy razy.

Więcej o: