Windows 11 za darmo. Jak sprawdzić czy nasz komputer spełnia wymagania darmowej aktualizacji?

Niektórzy użytkownicy Windows 10 mogą pobrać aktualizację do najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoftu, gdy będzie ona dostępna. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Windows 11 będzie dostępny jeszcze w tym roku. Zainteresowani użytkownicy, którzy chcą się przygotować na zaktualizowanie do najnowszego systemu Microsoftu, mogą w tym czasie zrobić kilka rzeczy.

Zobacz wideo Windows Vista, Zune czy Millenium Edition? Oto największe wpadki Microsoftu [TOPtech]

"Jeśli masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu Windows 10, a komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe, będzie można go uaktualnić do wersji Windows 11. Harmonogram jest wciąż opracowywany, ale w przypadku większości obecnie używanych urządzeń wdrażanie uaktualnienia rozpocznie się mniej więcej na początku 2022 r. Opcja uaktualnienia do wersji Windows 11 nie będzie od razu dostępna na wszystkich komputerach z systemem Windows 10, które kwalifikują się do uaktualnienia. Aby sprawdzić, czy komputer kwalifikuje się do uaktualnienia, pobierz i uruchom aplikację PC Health Check. Gdy wdrażanie uaktualnienia zostanie rozpoczęte, wybierz kolejno Ustawienia > Windows Update, aby sprawdzić, czy uaktualnienie dla Twojego urządzenia jest dostępne" - czytamy na stronie Microsoftu.

Jak sprawdzić, czy nasz komputer kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji do Windows 11?

Po pierwsze warto sprawdzić wymagania sprzętowe Windows 11. Można je znaleźć TUTAJ i na poniższej grafice.

Minimalne wymagania sprzętowe Windows 11Minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 Fot. Microsoft

Po drugie, ze strony Microsoftu należy pobrać PC Health Check, aby sprawdzić, czy aktualnie używany komputer spełnia wymagania systemu Windows 11.

Sprawdź zgodność komputeraSprawdź zgodność komputera Fot. Microsoft

Następnie instalujemy pobraną aplikację. W nowym oknie na górze klikamy na "Sprawdź teraz". Znajduje się ono w sekcji "Wprowadzenie do systemu Windows 11". Następnie pojawi się okienko z informacją o tym, czy nasz komputer się kwalifikuje do darmowej aktualizacji.

Uwaga, jak informuje portal komputerswiat.pl, pomimo spełniania wymagań sprzętowych i posiadania najnowszej wersji Windows 10 u niektórych osób może pokazywać się komunikat o braku kwalifikacji do instalacji aktualizacji. "Nie wiemy, z czego to wynika, ale podejrzewamy, że to kwestia błędnie zaimplementowanej weryfikacji z poziomu aplikacji. Innymi słowy - jeżeli pojawi się komunikat negatywny, nie przejmujcie się tym. Nie oznacza to, że nie otrzymacie darmowej aktualizacji" - podaje portal. 

Więcej o: