Widziałem Laser TV od Hisense. Rewolucja na rynku, czy wiele hałasu o nic? [PIERWSZE WRAŻENIA]

Daniel Maikowski
Hisense Laser TV 100L5 to nietypowe połączenie telewizora i projektora. Chińczycy ruszyli z nim na podbój polskiego rynku. Łatwo nie będzie, bo poza kilkoma niewątpliwymi zaletami, technologia ta ma swoje zasadnicze wady i ograniczenia.

Zacznijmy od tego, że laserowy telewizor od Hisense... nie jest telewizorem. To połączenie projektora o ultrakrótkim rzucie z ekranem o przekątnej  88 lub też 100 cali. Kluczowy jest tu przede wszystkim wspomniany laserowy projektor. Model 100L5 oferuje rozdzielczość 4K UHD, co przekłada się na 8 mln pikseli wyświetlanych jednocześnie na ekranie.

Zobacz wideo Producenci telewizorów ruszyli z atakiem na nasze portfele. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? [TOPtech]

Hisense Laser TV 100L5 - ERGONOMIA

Laser TV nie jest oczywiście propozycją dla wszystkich. Dość powiedzieć, że nie każdy dysponuje w domu/mieszkaniu ścianą, na której można byłoby powiesić aż 88-, a tym bardziej 100 calowy ekran.

Z drugiej strony, warto pamiętać o kontekście. A kontekst jest taki, że podczas gdy dostępne na rynku telewizory o przekątnej 88", ważą nawet 75-80 kg, w przypadku 100L5 waga oscyluje w granicach 27-30 kg - ekran projekcyjny waży 7 kg, a projektor nieco ponad 20 kg. Biorąc więc pod uwagę możliwości urządzenia, jest więc ono relatywnie lekkie.

W miarę prosta jest także instalacja samego ekranu - wymaga wkręcenia w ścianę zaledwie czterech śrub. Po ustawieniu ekranu, trzeba wyregulować projektor. Tu czeka nas trochę zabawy, aby poradzić sobie z "trapezem". Co ważne, właściwości urządzenia pozwalają ustawić je przy samej ścianie. W efekcie zestaw zajmuje mniej więcej tyle przestrzeni, co standardowy telewizor o dużej przekątnej.

embed

Hisense Laser TV 100L5 - JAKOŚĆ OBRAZU I DŹWIĘKU

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to moje pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne. Przyzwyczaiłem się do tego, że nawet najlepsze domowe projektory, w porównaniu z klasowymi telewizorami, oferują wyblakły i pozbawiony kolorów obraz z kiepską czernią i równie słaby kontrastem.

W przypadku Laser TV początkowo nie mogłem uwierzyć, że mam do czynienia z obrazem rzucanym na ekran przez projektor. Czerń była... czarna, a kolory nasycone. Producent tłumaczy, że jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii X-Fusion Laser Light Engine, która wykorzystując niebieskie światło źródła laserowego, zapewnia precyzyjny i wierniejszy oryginałowi obraz.

Poza tym, Laser TV 100L5 wyposażony jest też w technologię Wide Color Gamut, która poszerza  gamę kolorów na ekranie. Urządzenie oferuje również wsparcie dla standardu HDR. 

embed

Poza kilkoma niewątpliwymi zaletami, Laser TV od Hisense ma także kilka typowych dla projektorów wad i ograniczeń. Zacznijmy od częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 50 Hz. Nie jest to wielki problem dla wielbicieli filmów, ale już amatorzy sportu mogą narzekać na nieco rwący się obraz podczas transmisji - szczególnie, jeśli są przyzwyczajeni do telewizorów z matrycą 120 Hz.

Kolejnym problemem są kiepskie kąty widzenia. Korzystanie z Laser TV ma sens tylko wtedy, gdy siedzimy centralnie naprzeciwko ekranu projekcyjnego. W innym wypadku będziemy narzekać na nieco zniekształcony, a także wypłukany z kolorów obraz.

Ostatnia wada, o której muszę wspomnieć to fakt, że ekran projekcyjny dość mocno odbija światło słoneczne. Laser TV, podobnie jak OLED-y, to sprzęt który uwielbia ciemność i kinowe warunki. Nie sprawdzi się więc zupełnie w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

embed

Hisense Laser TV 100L5 - PODSUMOWANIE

Hisense Laser pracuje pod kontrolą autorskiego systemu VIDAA. Działa on płynnie i oferuje dostęp do większości popularnych aplikacji smart TV, takich jak Netflix, YouTube czy Prime Video. Oprogramowanie to ma wciąż trochę niedoróbek i widać, że znajduje się w fazie rozwoju.

Hisense Laser TV 100L5 został wyceniony na 19 999 zł. Czy to sporo? Znów wszystko zależy od kontekstu. Ceny 88-calowych telewizorów wahają się dziś od 70 do ponad 100 tys. zł. Sęk w tym, że - ze względu na szereg ograniczeń - Laser TV powinniśmy raczej porównywać z innymi laserowymi projektorami. A tu na rynku można już znaleźć sprzęt w porównywalnej cenie do urządzenia Hisense. 

Więcej o: