Graczowi nie podobało się odwzorowanie czołgu w grze. Pokazał tajne dokumenty. Teraz grozi mu więzienie

Jednemu z użytkowników forum poświęconego grze War Thunder grożą kłopoty. Mężczyzna, podający się za wojskowego, ujawnił tajne dokumenty, aby udowodnić, że jeden z czołgów dostępnych w grze został odwzorowany w niewłaściwy sposób.

War Thunder to wyprodukowana przez studio Gaijin Entertainment popularna gra, w której to możemy zasiąść za sterami potężnych maszyn wojennych - samolotów, śmigłowców czołgów, jak również okrętów. Ogromną zaletą tej produkcji jest bardzo realistyczne odwzorowanie tych pojazdów.

Zobacz wideo Zabójca flagowych smartfonów? Realme GT może sporo namieszać [TOPtech]

Z powyższą opinią nie zgodził się jeden z użytkowników forum poświęconego War Thunder. Podczas jednej z zażartych dyskusji niejaki Fear_Naught narzekał na to, jak twórcy potraktowali brytyjski czołg Challenger 2- prawdziwą dumę armii Zjednoczonego Królestwa.

Fear_Naught jest z Challengerem 2 związany emocjonalnie, ponieważ - jako utrzymywał we wpisach - był dowódcą załogi operującej maszyną. Aby udowodnić swoje racje, mężczyzna opublikował zdjęcie prezentujące dokument Challenger 2 Army Equipment Support Publication. To - w dużym uproszczeniu - instrukcja obsługi czołgu Challenger 2.

Sęk w tym, że jak wyjaśnia branżowy serwis UK Defence Journal, publikowanie takich dokumentów jest niezgodne z prawem - ze względu na klauzulę tajności. Co prawda, na opublikowanym przez użytkownika zdjęciu przekreślono napis "UK RESTRICTED" i został on także opatrzony pieczątką "UNCLASSIFIED", ale wcale nie musi oznaczać to, że dokument ten został upubliczniony.

Screen z forum poświęconego grze War ThunderScreen z forum poświęconego grze War Thunder fot. UK Defence Journal

Twórcy War Thunder apelują: Nie publikujcie tajnych dokumentów

Aby ustalić status dokumentu opublikowanego przez Fear_Naugh, twórcy War Thunder skontaktowali się z brytyjskim Ministerstwem Obrony, które potwierdziło, że opublikowana instrukcja jest opatrzona klauzulą poufności i nigdy nie powinna być udostępniona publicznie. Dokument został usunięty, a administratorzy forum opublikowali następującą wiadomość skierowaną do gracza:

Otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie od Ministerstwa Obrony, że przedstawiony dokument jest tajny. Rozpowszechniając go, łamiesz ustawę o tajemnicach urzędowych, co potwierdzone jest ostrzeżeniem na okładce dokumentu. To przestępstwo, za które grozi 14 lat pozbawienia wolności w przypadku postawienia w stan oskarżenia. 

Póki co, nie wiemy czy brytyjskie wojsko podejmie próbę zidentyfikowania użytkownika Fear_Naught. Jeśli tak, grożą mu poważne konsekwencje - zarówno służbowe, jak i karne. Na domiar złego studio Gaijin poinformowało, że nie dokona modyfikacji w wirtualnym czołgu Challenger 2, gdyż nie może korzystać z dokumentacji, która została opublikowana niezgodnie z obowiązującym prawem.

Więcej o: