iPhone 13. Kiedy trafi do sprzedaży? Ile może kosztować nowy smartfon Apple

We wtorek o g. 19 Apple zaprezentuje iPhone'a 13. Wszystko wskazuje na to, że przedsprzedaż urządzenia rozpocznie się już kilka dni później. Gorsza wiadomość dotyczy cen nowych iPhone'ów - ta mogą być wyższe niż w ubiegłych latach.

Premiera iPhone'a 13 odbędzie się we wtorek o godzinie 19.00. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć w sieci. W tym roku Apple prawdopodobnie  nie będzie zwlekał z rozpoczęciem sprzedaży swoich nowych smartfonów. Z taką sytuacja mieliśmy do czynienia w roku ubiegłym. Wówczas iPhone 12 trafił na sklepowe półki dopiero w listopadzie.

Posłuchaj podcastu

iPhone 13. Kiedy w Polsce?

Z informacji branżowego serwisu MacRumors wynika, że przedsprzedaż iPhone'a 13 może rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej w piątek 17 września. Do sprzedaży nowe iPhone'y miałyby trafić natomiast tydzień później - 24 września.  

Jak co roku, zamówienia będzie można złożyć m.in. na oficjalnej stronie Apple. 

Co prawda w przeszłości zdarzały się sytuacje, gdy smartfony Apple trafiały na polski rynek z pewnym opóźnieniem. Na szczęście w ostatnich latach firma z Cupertino przestała traktować polskich klientów po macoszemu. Tym razem nic nie wskazuje więc na to, abyśmy na iPhone'a 13 musieli czekać dłużej.

iPhone 13. Ile będzie kosztować?

Niestety są też gorsze wiadomości. W ostatnich tygodniach światowe media obiegły informacje jakoby Apple planował podnieść ceny najnowszych iPhone'ów. Wszystko przez rosnące koszty produkcji.

Głównym dostawcą chipów dla urządzeń Apple jest tajwański koncern TSMC. Z informacji uzyskanych przez DigiTimes wynika, że TSMC planuje podnieść ceny za swoje "zaawansowane i dojrzałe technologie procesowe" nawet o 20 procent. Nowy cennik miałby wejść w życie już w styczniu. 

To fatalna wiadomość dla Apple. Firma z Cupertino ma już jednak pomysł, aby zrekompensować sobie rosnące koszty produkcji iPhone'a i "złagodzić ich wpływ na rentowność". Co zrobi Apple? Według DigiTimes, zrobi to, co większość firm w podobnej sytuacji - przerzuci podwyżki na swoich klientów. 

O jakiej skali podwyżek mówimy? O tym przekonamy się we wtorek wieczorem. Można jednak raczej bezpiecznie założyć, że najnowsze modele iPhone'a zdrożeją nawet o 200-400 zł. Przypomnijmy, że ceny ubiegłorocznego iPhone'a 12 kształtowały się w następujący sposób:

  • iPhone 12 - od 4 199 zł
  • iPhone 12 mini - od 3 599 zł
  • iPhone 12 Pro - od 5 199 zł
  • iPhone 12 Pro Max - od 5 699 zł
Więcej o: