Apple obiecał lepszy czas pracy. Czy iPhone 13 faktycznie ma większą baterię? Różnice są minimalne

Apple obiecuje, że czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku nowych iPhone'ów 13 jest znacznie lepszy niż w zeszłorocznych iPhone'ach 12. W zależności od modelu smartfony mają wytrzymać 1,5 lub 2,5 godziny więcej. Czy oznacza to, że Apple zdecydowało się na zastosowanie większych akumulatorów? Tak, ale różnice nie są wielkie.
Zobacz wideo Świetny smartfon, który kiepsko się sprzedaje. iPhone 12 mini jest pełen paradoksów [TOPtech]

Podczas wtorkowej konferencji w Cupertino Apple zdecydowanie nie zaskoczyło. iPhone 13 - który zaprezentowała firma - niemal nie zmienił się względem poprzedniej wersji pokazanej w minionym roku. To zaledwie delikatna ewolucja modelu oznaczonego numerem 12. 

Apple obiecuje lepszy czas pracy na baterii w iPhonie

Apple zdecydowało się jednak poprawić jedną z głównych bolączek poprzednika, jaką był kiepski czas pracy na jednym ładowaniu. Użytkownicy narzekają, że iPhone'y 12 (szczególnie te mniejsze) nie są w stanie wstrzymać całego dnia z dala od ładowarki, co jest wynikiem bardzo słabym.

Firma postanowiła więc poprawić czas pracy na akumulatorze i obiecuje, że teraz baterie w nowych iPhone'ach 13 mają wystarczyć... na cały dzień działania. W komunikacie Apple podkreśla nawet, że "iPhone 13 przynosi niesamowity, całodniowy czas pracy na baterii", co wywołuje zapewne uśmiech na twarzach większości posiadaczy smartfonów z Androidem.

Gorzej, gdy zapytamy o konkrety. Apple wyliczyło jedynie, że iPhone 13 Mini i 13 Pro mają działać o 1,5 godziny dłużej niż ich zeszłoroczne odpowiedniki (iPhone 12 Mini i 12 Pro). W przypadku iPhone'a 13 i 13 Pro Max różniąca ma być większa i wynieść 2,5 godziny na korzyść tegorocznych modeli. Jakichkolwiek szczegółów dotyczących specyfikacji brak.

Tak prezentują się "szczegóły" techniczne dotyczące baterii w iPhonie 13:

Specyfikacja techniczna dotycząca baterii w iPhone 13Specyfikacja techniczna dotycząca baterii w iPhone 13 fot. zrzut ekranu ze strony Apple.com

Jaką baterię ma iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro i 13 Pro Max?

Wszystko dlatego, że Apple nie ujawnia pojemności baterii w swoich smartfonach i każe sobie wierzyć na słowo, że tym razem będzie lepiej. Zresztą nie pierwszy raz. Przedsiębiorstwo co roku ukrywa takie dane przed klientami. Jak zatem osiągnięto te 1,5 lub 2,5 godziny więcej na jednym ładowaniu?

Jak donosi m.in. amerykański serwis PCMag, każdy z nowych iPhone'ów faktycznie ma większą baterię niż jego odpowiednik z zeszłego roku. Pojemności baterii w poszczególnych wersjach iPhone'a 13 prezentują się następująco:

  • iPhone 13 Mini - 2406 mAh
  • iPhone 13 - 3095 mAh
  • iPhone 13 Pro - 3095 mAh
  • iPhone 13 Pro Max - 4352 mAh

Baterie wciąż są więc niewielkie, choć trzeba pamiętać, że iPhone'y to urządzenia stosunkowo energooszczędne w porównaniu do topowych smartfonów z Androidem. Na cały dzień typowego używania powinno więc wystarczyć. W zeszłorocznych iPhone'ach 12 baterie były mniejsze:

  • iPhone 12 Mini - 2227 mAh
  • iPhone 12 - 2815 mAh
  • iPhone 12 Pro - 2815 mAh
  • iPhone 12 Pro Max - 3687 mAh

W przypadku trzech mniejszych iPhone'ów różnice są jednak niewielkie. iPhone 13 Mini ma akumulator o 179 mAh większy niż iPhone 12 Mini, a w przypadku iPhone'ów 13 i 13 Pro różnica wynosi 280 mAh. Duże zmiany w pojemności akumulatora zaszły jedynie w przypadku iPhone'a 13 Pro Max - tu bateria urosła aż o 665 mAh.

Najprawdopodobniej więc Apple udało się zwiększyć czas działania na jednym ładowaniu zarówno poprzez skorzystanie z większych baterii, jak i optymalizację podzespołów, tak aby były jeszcze bardziej energooszczędne.

Co ciekawe, jest jeszcze jedna rzecz, którą Apple tradycyjnie nie chwali się podczas prezentacji swoich nowych smartfonów. Jest nią pojemność pamięci RAM. W tym aspekcie Apple nie zdecydowało się jednak na jakiekolwiek zmiany. iPhone 13 i 13 Mini ponownie mają po 4 GB, a iPhone 13 Pro i 13 Pro Max mają po 6 GB pamięci RAM.

Więcej o: