Facebook rezygnuje z rozpoznawania twarzy. "Jedna z największych zmian w historii technologii"

Firma Meta zapowiedziała, że zrezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy. Zmiana ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Co to oznacza dla użytkowników?

Firma Meta (dawniej Facebook) zapowiedziała, że w nadchodzących tygodniach zrezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy. Oznacza to, że użytkownicy Facebooka, którzy korzystali z tego narzędzia, nie będą już automatycznie rozpoznawani na zdjęciach i filmach oraz nie będą otrzymywać automatycznych powiadomień, gdy ich twarz zostanie wykryta na czyimś zdjęciu. 

Będzie to jedna z największych zmian w korzystaniu z rozpoznawania twarzy w historii tej technologii. Ponad jedna trzecia aktywnych użytkowników Facebooka korzysta z naszego ustawienia rozpoznawania twarzy i może być rozpoznawana, a rezygnacja z systemu spowoduje usunięcie ponad miliarda indywidualnych szablonów rozpoznawania twarzy

- czytamy w komunikacie firmy.

Meta wycofuje system rozpoznawania twarzy. Wymienia powody

Jak wyjaśnia Meta, podjęcie takiej decyzji wymagało dokładnego przemyślenia, gdyż w wielu sytuacjach system rozpoznawania twarzy mógł być ceniony przez użytkowników. Firma tłumaczy, że nadal postrzega tę technologię jako potężne narzędzie np. przy weryfikacji tożsamości lub w celu zapobiegania oszustwom.

Wierzymy, że rozpoznawanie twarzy może pomóc w przypadku powyższych produktów zapewnić prywatność, przejrzystość i kontrolę, więc to Ty decydujesz, czy i jak będzie wykorzystywana Twoja twarz. Będziemy nadal pracować nad tymi technologiami i angażować zewnętrznych ekspertów

- czytamy w komunikacie.

"Istnieje wiele obaw związanych z miejscem rozpoznawania twarzy w społeczeństwie, a prawodawcy wciąż pracują nad jasnym zestawem zasad, które regulowałyby jego użycie. W obliczu tej niepewności uważamy, że ograniczenie rozpoznawania twarzy do wąskiego zestawu przypadków jest właściwe" - tłumaczy firma w swoim oświadczeniu.

Facebook zmienił nazwę. Od teraz to Meta

Rezygnacja z systemu rozpoznawania twarzy to nie jedyna wielka zmiana, jaką ogłosił amerykański gigant technologiczny. 28 października podczas corocznej konferencji Connect Mark Zuckerberg ogłosił, że spółka Facebook zmienia nazwę na Meta.

Zuckerberg wyjaśnił również, na czym będzie polegać koncepcja metawersum. Zapowiedział, że będzie to wirtualny wszechświat, który łączy rzeczywistość fizyczną z wirtualną. Nowa platforma miałaby skupiać osoby z całego świata, które mogłyby wchodzić ze sobą w różne interakcje.

Jestem dumny z tego, co zbudowaliśmy do tej pory i jestem podekscytowany tym, co przed nami - wychodzimy poza to, co jest możliwe dzisiaj, poza ograniczenia ekranów, poza granice odległości i fizyki, w kierunku przyszłości, w której wszyscy będą mogli być razem, tworzyć nowe możliwości i doświadczać nowych rzeczy. To przyszłość, która wykracza poza jakąkolwiek firmę i która zostanie stworzona przez nas wszystkich

- mówił Mark Zuckerberg.

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]
Więcej o: