W Windows 11 pojawia się "czarny ekran śmierci". Przyczyna jest już znana

Windows 11 ostatnio zmaga się kolejnym problemem. Niektórym użytkownikom wyskakuje tak zwany czarny ekran śmierci unieruchamiający komputer. Przyczyna problemu jest już znana i okazał się nią sterownik sprawiający kłopoty akurat w przypadku Windowsa 11. Ale niebawem ekran i tak zmieni się na niebieski.
Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Blue Screen of Death (niebieski ekran śmierci) to potoczne określenie komunikatu, który występuje w Windowsie w przypadku poważnej awarii systemu. Komputer nie reaguje wtedy na komendy wydawane przy pomocy klawiatury i zazwyczaj jedynym wyjściem z sytuacji jest ponowne uruchomienie jednostki.

Niebieski ekran śmierci obecny był chociażby we wszystkich poprzednich wersjach Windowsa łącznie z wciąż popularnym Windowsem 10. Często zobaczyć mogli go użytkownicy Windowsów XP i Vista. W najnowszej edycji "Okienek" oznaczonej numerem 11 kolor niebieski niespodziewanie zniknął, ustępując miejsca tzw. Black Screen of Death (czarny ekran śmierci), który spotykany był ponad dwie dekady temu, np. w interfejsie graficznym (a nie systemie operacyjnym) Windows 3.0 z 1990 roku.

Czarny ekran śmierci straszy użytkowników Windowsa 11

Teraz użytkownicy świeżo wydanego (debiutował 5 października br.) Windowsa 11 mają pierwszą okazję, aby zobaczyć, jak wygląda ekran śmierci w czarnej wersji kolorystycznej. Oczywiście piszemy to pół żartem, bo występowanie czarnego ekranu śmierci w Windows 11 stało się sporym problemem. Komunikat zaczął pojawiać się w ostatnich tygodniach na komputerach niektórych użytkowników.

Na szczęście Microsoft zlokalizował już przyczynę problemu. Okazało się, że błąd wywoływany jest przez sterowniki Intel Smart Sound Technology, które nie są kompatybilne z Windowsem 11 w wersji 21H2. Microsoft podjął już pewnego kroki i chwilowo zablokował użytkownikom zagrożonym problemem możliwość aktualizacji na Windows 11 z poprzedniego systemu operacyjnego. 

Microsoft tłumaczy, że na komputerach zagrożonych problemem możemy znaleźć w Menedżerze Zadań plik nazwany IntcAudioBus.sys w wersji 10.29.0.5152, 10.30.0.5152 lub w starszych. Problem ma zniknąć, gdy tylko wydana zostanie kolejna wersja sterownika niewywołująca błędu. Microsoft obiecuje, że przywróci wtedy możliwość aktualizacji do Windowsa 11 wszystkim użytkownikom.

Czarny ekran śmierci znów będzie niebieski

Co ciekawe, informacje te zbiegły się w czasie z doniesieniami mediów, że już niebawem czarny ekran śmierci w Windows 11... zmieni kolor. Dość niespodziewanie odkryto w jednej ze wczesnych wersji poglądowych Windowsa 11 (Build 22000.346) nowy ekran śmierci, który znów jest niebieski.

Oczywiście nie ma pewności, że czarny ekran śmierci zostanie zastąpiony niebieskim również w gotowej wersji Windowsa 11, gdy ta już trafi do użytkowników końcowych. Microsoft jednak najpewniej nie eksperymentuje bez powodu, więc zmiana jest bardzo możliwa. Dlaczego w ogóle producent Windowsa miałby zdecydować się na powrót do koloru niebieskiego? Tego nie wiemy. Najwyraźniej ktoś stwierdził, że tyle lat tradycji nie powinno pójść na marne...

Więcej o: