Jaki smartfon kupimy dziś za 1000 zł? Postanowiliśmy to sprawdzić [PODCAST]

Mimo rosnących cen elektroniki, 1000 zł to wciąż kwota, za którą kupimy całkiem przyzwoity smartfon. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jakich pułapek unikać? Rozmawiamy o tym w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia.

"Jaki smartfon do 1000 zł polecasz?" - w ostatnim czasie słyszeliśmy to pytanie wielokrotnie. Wbrew życzeniom producentów, większość klientów nie jest zainteresowana kupnem modelu za 3-4 tysiące zł. Największą popularnością cieszą się smartfony znacznie tańsze.

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W najnowszym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski rozmawiają o tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie nowego smartfona.

Smartfon za 1000-1100 złotych. Na co zwrócić uwagę?

Ekran - w budżecie do 1000-1100 zł szukamy smartfona z ekranem IPS o rozdzielczości FullHD+, choć w niektórych urządzeniach z tej półki można już znaleźć znacznie lepsze wyświetlacze AMOLED. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania ekranu, to trudno tu liczyć na coś więcej niż 60 Hz, choć zdarzają się oczywiście miłe niespodzianki, które trafiły również do naszego zestawienia.

Procesor - szukamy średniopółkowego układu Snapdragon (np. 860 czy 690), który zaoferuje nam przyzwoitą wydajność. Jeśli chodzi o pamięć, to im więcej, tym lepiej. W przypadku smartfonów z Androidem 4 GB to absolutne minimum, ale warto celować w 6 GB. Zwrócimy również uwagą na szybkość RAM oraz ilość pamięci wewnętrznej (128 GB wydaje się optymalnym rozwiązaniem).

Aparat - Producenci coraz częściej zasypują nas aparatami z 3, a nawet 4 obiektywami. Pamiętajmy, że liczba "oczek" nie musi przekładać się na jakość zdjęć. Kluczową rolę odgrywa główny obiektyw i zastosowana w nim matryca. Zwracajmy więc uwagę na jakość, a nie na ilość.

Bateria - Szukamy smartfona z baterią o pojemności 4000-5000 mAh. Przy czym warto zaznaczyć, że bateria baterii nierówna. Dlatego przed decyzją o zakupie warto zajrzeć do testów, aby przekonać się, jak dany akumulator radzi sobie w praktyce. Szukajmy smartfonów z funkcją szybkiego ładowania oraz ładowania bezprzewodowego - to niezwykle przydatne "dodatki".

System – T wielkiego wyboru nie ma. W tej kategorii cenowej znajdziemy smartfony z Androidem, gdyż nawet najtańsze iPhone’y znajdują się na wyższej półce cenowej. Szukajmy urządzeni z jak najnowszą wersją systemu Android – w tym momencie jest to Android 11, choć Google wypuścił już oficjalnie wersję 12, która wkrótce zawita do najnowszych smartfonów.

Na  co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobry smartfon ze średniej półki powinien też dysponować modułem NFC, złączem Dual SIM, a także - przynajmniej częściową - wodoodpornością. Wsparcie dla sieci 5G będzie miłym dodatkiem, ale nie powinno być czynnikiem decydującym. Adaptacja 5G w Polsce wciąż postępuje dość wolno.

Zwróćmy również uwagę na jakość wykonania samego urządzenia. Choć na tej półce królują smartfony wykonane z tworzywa sztucznego, to jednak można też natrafić perełki z pleckami wykonanymi ze szkła czy ze wzmacniającą całą konstrukcję aluminiową ramką.

Więcej o: