Mieszkańcy Tonga ponownie połączyli się ze światem. Wybuch wulkanu odciął ich od globalnej sieci

Po pięciu tygodniach od erupcji wulkanu Tonga, świałowód łączący Tonga z resztą świata został naprawiony. Jak informuje BBC, Tongańczycy zaczęli dzielić się w mediach społecznościowych swoją radością związaną z powrotem do trybu online.

Na skutek eksplozji wulkanu na wyspach Tonga, od kilku tygodni mieszkańcy archipelagu nie posiadali łączności z internetem. Zerwanie podmorskiego światłowodu spowodowało całkowite odcięcie od globalnej sieci. Po pięciu tygodniach od katastrofy wreszcie udało się przywrócić na wyspie łączność.

Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli

Tonga. Pięć tygodni bez internetu

Już tydzień po eksplozji wulkanu udało się uruchomić w niektórych miejscach dostęp do sieci o internetu, ale o niskiej przepustowości. W dalszym ciągu brakowało jednak szybkiego i sprawnego połączenia z siecią. Podwodny światłowód o długości 840 km był jedynym źródłem niezawodnego internetu dla mieszkańców Tonga.

We wtorek 22 lutego, dostawcy usług telekomunikacyjnych na wyspie -  Digicel i TCC potwierdzili, że internet został przywrócony - poinformował serwis BBC.

Cieszę się, że wróciliśmy do trybu online. To było poważne zadanie, biorąc pod uwagę skalę uszkodzeń

- powiedział premier Tonga Hu'akavemeiliku Siaosi Sovaleni w rozmowie z Australian Broadcasting Corporation.

Tonga. Zniszczenia po eksplozji wulkanu

15 stycznia doszło do erupcji wulkanu Tonga znajdującego się na niezamieszkałej wyspie Hunga Tonga, położonej 65 km na północ od stolicy Tonga - Nukualofa. Wybuch trwał co najmniej osiem minut.

Erupcja wulkanu spowodowała powstanie ogromnej fali tsunami, która wywołała poważne zniszczenia. W wyniku katastrofy śmierć poniosły trzy osoby. Oprócz zerwanego połączenia internetowego mieszkańcy borykali się między innymi z brakiem wody pitnej czy unoszącym się pyłem wulkanicznym.

Urzędnik ONZ poinformował, że blisko 85 procent mieszkańców zostało dotkniętych erupcją wulkanu. Aby rozpocząć naprawę szkód i przywrócić kluczowe sektory rolnictwa i rybołówstwa, kraj potrzebuje ponad 90 mln dolarów.

Więcej o: