MON: Polska będzie mieć dwie satelity obserwacyjne i stację odbiorczą w kosmosie

Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej poinformował w środę, że Polska zostanie doposażona w satelity obserwacyjne wraz ze stacją odbiorczą. Mają one wejść w skład szerszej konstelacji satelitarnej obserwacji Ziemi.

Polska od wielu lat zabiegała o satelity obserwacyjne dla swojego wojska. Dostęp do nich udało się uzyskać dzięki partnerskiej umowie z Francją. Mają one wejść w skład szerszej konstelacji satelitarnej obserwacji Ziemi. Mariusz Błaszczak zapewniał, że własne satelity w kosmosie "zwiększają zdolności rozpoznawcze Wojska Polskiego" tzn. rozpoznawanie celu bez użycia samolotów czy dronów. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym półroczu. 

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska będzie miała satelity obserwacyjne 

Systemy satelitarne, do których będzie miała Polska dostęp umożliwiają monitorowanie wybranych punktów na całym globie. Satelity mogą w ten sposób wydobyć informacje ważne dla obronności i bezpieczeństwa państwa bez naruszenia przestrzeni powietrznej - tłumaczy portal space24.pl.

Wiceszef MON Wojciech Surkiewicz już w 2019 roku przyznawał, że Polska poszukuje dostępu do satelit obserwacyjnych. "Nie jest tajemnicą, że jeżeli chodzi o kwestie dotyczące natury współpracy jesteśmy zainteresowani, żeby w dość nieodległej przyszłości Polska dysponowała swoim satelitą" - cytuje Surkiewicza wnp.pl.  

Kosmos. Program PIAST zapewni kolejne satelity?

Na francuskich satelitach "podbój kosmosu" przez MON się nie kończy. Jak donosi portal space24.pl we współpracy z NCBR trwają prace nad krajowymi obiektami satelitarnymi obserwacji ziemi. Działania odbywają się w ramach projektu PIAST, którego celem jest budowa i rozmieszczenie w przestrzeni kosmicznej konstelacji trzech nanosatelitów. Mają one posłużyć do obserwacji Ziemi i pozyskiwania danych obrazowych. 

Posłuchaj podcastu Scenariusz pisany cyrylicą. Rosyjskie trolle zaatakowały polski internet [PODCAST TECHNOTERAPIA]

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: