Ukraina. Kijów prosi Izrael o oprogramowanie Pegasus do walki z Rosją. Brak odpowiedzi

Kijów prosi Izrael o Pegasusa - donosi izraelski dziennik "Haaretz". Ministerstwo Obrony Izraela nie udzieliło odpowiedzi na pytanie, czy Ukraina będzie zasilona cybernetyczną bronią.
Zobacz wideo Turek: Od wybuchu wojny w Polsce ceny najmu mieszkań wzrosły o ok. 20-30 proc.

Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy, zaapelował do Izraela o technologiczną pomoc dla jego kraju, w tym możliwość wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus - podaje dziennik "Haaretz". Służyłoby jako nieofensywna broń cybernetyczna do walki z Rosjanami. - Zdecydowanie tego chcemy i potrzebujemy - powiedział Fedorow.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Izrael wielokrotnie odrzucał prośby Kijowa o możliwość korzystania z Pegasusa

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Izraela nie udzielili odpowiedzi na pytanie, czy izraelskie firmy wspomogą technologicznie Ukrainę i zasilą w cybernetyczną broń. Według dziennika "Haaretz" rząd Naftali Bennetta nie zgodzi się na udostępnienie Pegasusa. Powołując się na doniesienia "Guradiana" i "Washington Post" izraelski dziennik pisze, że rząd tego kraju już wcześniej wielokrotnie odrzucał prośby Kijowa o możliwość korzystania z Pegasusa.

Przypomnijmy, Pegasus to oprogramowanie przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i dystrybuowane przez izraelską firmę NSO Group. Służy do elektronicznej inwigilacji - może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem, zdobyć wszystkie dane i oddziaływać na masową skalę.

Warto zaznaczyć, że premier Izraela przeprowadził już liczne rozmowy z prezydentami obu państw: Ukrainy i Rosji, które miały na celu doprowadzenie do zakończenia wojny. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: