Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP znów przedłużone. "Sygnał dla służb"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o przedłużeniu stopni alarmowych obowiązujących w Polsce. Do kiedy będą obowiązywać drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju? Odpowiadamy.

We wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przekazało, że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające stopnie alarmowe w Polsce.  MSWiA podkreślało już wcześniej, że stopnie alarmowe są przede wszystkim "sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone. Do kiedy będą obowiązywać?

Stopnie alarmowe miały obowiązywać do 31 maja 2022 r. do godz. 23:59. Premier Mateusz Morawiecki zadecydował jednak o ich przedłużeniu.

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

"Zarządzenia przedłużające okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) podpisał premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzone stopnie obowiązują na terytorium całego kraju do 30 czerwca 2022 r. do godz. 23:59" - poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP. Na co zwracać uwagę?

Stopień BRAVO został wprowadzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na granicy, a stopień CHARLIE-CRP został wprowadzony, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

"Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" - informowało MSWiA.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas obowiązywania stopni alarmowych zależy od działania służb oraz od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, a także od czujności wszystkich obywateli. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby, dzwoniąc na numer tel. 112" - apelowało MSWiA.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: