Przyszłość internetu by Poland. Rada programowa IGF to sabat boomerów, bez kobiet, za to z księdzem

Internet Governance Forum 2022 odbędzie się jesienią w Lublinie. Ogłoszono już radę programową wydarzenia. Wśród 15 członków zabrakło przynajmniej jednej kobiety, ale znalazło się za to miejsce dla księdza, który wykłada na UKSW. Nie uwzględniono również młodych. Tylko jeden członek rady programowej ma mniej niż 40 lat.

Internet Governance Forum jest inicjatywą ONZ. To platforma dialogu społecznego, która skupia się na temacie internetu, jego przyszłości czy regulacji, którymi powinien być objęty.

Zobacz wideo Meteawersum, czyli Matrix is here. Czy powinniśmy bać się nowego świata od Zuckerberga?

IGF Polska - Forum Cyfrowego Rozwoju jest częścią inicjatywy ONZ gromadzącej krajowe spotkania w Europie oraz innych częściach świata. Drugi rok z rzędu coroczne spotkanie IGF odbędzie się w Polsce. Trwają już przygotowania, a pierwsze spotkanie Rady Programowej odbyło się 27 czerwca. 

Rada Programowa IGF 2022 bez kobiet, za to z księdzem

Na stronie IGF Polska można prześledzić skład Rady Programowej IGF Polska. Dziennikarka Sylwia Czubkowska zwróciła uwagę na nierówności w zespole, na co naprowadziła ją Natalia Mileszyk z CEC Group. 

Oto przyszłość internetu i Polski. Bez kobiet. Za to z księdzem

- punktuje na Twitterze Czubkowska. 

I rzeczywiście, wśród 15 członków rady, nie ma żadnej kobiety. Tę znajdziemy dopiero w rozpisce osób, które stale współpracują z radą. Znów jednak, na sześć osób, pięć to mężczyźni, a listę uzupełnia Patrycja Sass-Staniszewska z Izby Gospodarki Elektronicznej.

Brak odpowiedniej reprezentacji kobiet to poważny problem, którym zajmuje się m.in. Unia Europejska. Struktury wspólnoty na początku czerwca zgodziły się na dyrektywę, dzięki której w zarządach ma zasiadać co najmniej 40 proc. kobiet. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wspomniany ksiądz to dr hab. Stanisław Dziekoński z UKSW. Na stronach przedstawiono go jako profesora, ale nie uzyskał tego tytułu naukowego, jest więc tylko profesorem uczelni. Zawodowo zajmuje się… teologią oraz katechetyką. 

Sylwia Czubkowska zwróciła jeszcze uwagę na średnią wieku, która wynosi 52,4 lat. Tylko jeden członek rady ma mniej niż 40 lat. To 29-letni Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek. Młodzież ma jednak własny szczyt cyfrowy. 

IGF Polska 2022. Młodzież ze swoim szczytem

Tegoroczny szczyt odbędzie się 20 października w Lublinie. "Przewidziano kilka ścieżek tematycznych, w tym ścieżkę młodzieżową. W jej ramach odbędzie się Młodzieżowy Szczyt Cyfrowy oraz warsztaty edukacyjno-informacyjne dla młodzieży szkolnej z bezpieczeństwa w sieci i programowania. W agendzie październikowego Szczytu znajdą się również sesje tematyczne zgłoszone przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, dotyczące 'fact-checkingu' oraz tego, jak wykorzystywać technologie internetowe w ekologii i walce ze zmianami klimatycznymi".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: