Facebook i Instagram tracą swoją "supergwiazdę" i "numer dwa w Meta". Zuckerberg: To koniec epoki

Sheryl Sandberg, dyrektorka operacyjna koncernu Meta (Facebook), po 14 latach na tym stanowisku zrezygnowała. Sandberg była drugą najważniejszą osobą w firmie po Marku Zuckerbergu, który jej odejście nazwał "końcem epoki". Kobieta była zamieszana w największe skandale Facebook'a w ostatnich latach.

"To koniec pewnej epoki. Po 14 latach moja dobra przyjaciółka i partnerka Sheryl Sandberg ustępuje ze stanowiska dyrektora operacyjnego w firmie Meta" - poinformował na Facebooku Mark Zuckerberg, żegnając kobietę, deklarując dozgonną przyjaźń i nazywając ją "supergwiazdą". Do Facebooka Sheryl Sandberg dołączyła w 2008 roku, gdy był to jeszcze dobrze prosperujący start-up. Przyszła z Google, gdzie pełniła funkcję wiceprezeski ds. operacyjnych i sprzedaży internetowej. 

Sheryl Sandberg odchodzi z Meta (Facebooka) po 14 latach 

"Kiedy obejmowałam to stanowisko w 2008 roku, miałam nadzieję, że będę na nim pracować przez pięć lat. Czternaście lat później nadszedł czas, bym napisała kolejny rozdział mojego życia" - poinformowała Sandberg na Facebooku. 

"Sheryl Sandberg miała ogromny wpływ na Facebooka, Metę i szeroko pojęty świat biznesu. Pomogła Facebookowi zbudować światowej klasy platformę ad-buyingową i opracować przełomowe formaty reklam" - powiedziała Debra Aho Williamson, analityczka w Insider Intelligence, cytowana przez AP.

 Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sheryl Sandberg była odpowiedzialna za skandale na Facebooku?

Jak podsumowuje Associated Press, niektóre decyzje Sandberg przyczyniły się do szerzenia dezinformacji i mowy nienawiści na Facebooku m.in. podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku, aferze związanej z prywatnością Cambridge Analytica w 2018 roku, a także zamieszkom na Kapitolu w 2021 roku. 

Zarzucano jej również, że nie robiła wystarczająco dużo dla kobiet i innych osób poszkodowanych przez produkty Facebooka. W ostatnim czasie kobieta została medialnie odsunięta na bok. Nie ma jednak żadnych sygnałów świadczących o tym, by odejście Sandberg nie było jej decyzją. A wszyscy współpracownicy wypowiadają się o niej wyjątkowo ciepło.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Mark Zuckerberg żegna Sandberg: Sheryl jest wspaniałą osobą. Tak wiele mnie nauczyła

"To niezwykłe, że partnerstwo biznesowe takie jak nasze trwa tak długo. Myślę, że przetrwało, ponieważ Sheryl jest tak wspaniałą osobą, liderem, partnerem i przyjacielem. Głęboko troszczy się o ludzi w swoim życiu, jeśli chodzi o pielęgnowanie relacji i pomaganie w rozwoju osobistym. Tak wiele mnie nauczyła i była przy mnie w wielu ważnych momentach mojego życia, zarówno osobistego, jak i zawodowego" - napisał o Sandberg Zuckerberg.  

Na stanowisku dyrektora operacyjnego Meta Sheryl Sandberg zastąpi Javier Olivan, który dotychczas pełnił funkcję dyrektora ds. wzrostu. Zmienią się jednak jego kompetencję na tym stanowisku. Będzie odpowiedzialny za ofertę reklamową i biznesową, a także za nadzór nad zespołami zajmującymi się infrastrukturą, analityką, marketingiem i rozwojem.

Zobacz wideo Dwie aplikacje, które poleci wam Bronek [TopTech]

Sheryl Sandberg pozostanie członkiem rady dyrektorów Meta. Zadeklarowała, że chce więcej czasu spędzić z dziećmi, a latem wyjdzie za mąż. W najbliższym czasie planuje również skupić się na działalności charytatywnej. 

Więcej o: