Nokia chce zarabiać na nostalgii - są trzy nowe telefony retro. Nie zabrakło klapki i kultowego Snake'a

Nokia zaprezentowała trzy nowe telefony, które mają trafić do serc wielbicieli retro, jak również osób, które poszukują prostego urządzenia do wysyłania SMS-ów, słuchania muzyki i wykonywania połączeń głosowych. Czy producent znów zagra na naszej nostalgii?

Mobilna odnoga Nokii już od kilku dobrych lat znajduje się w rękach fińskiego koncernu HMD Global. Nie ukrywam, że urządzenia z logo kultowej niegdyś marki dziś nie wywołują u mnie entuzjazmu. Są w większości absolutnie przeciętne, a pod względem możliwości znacząco ustępują smartfonom wypuszczanym przez największych producentów, takich jak Samsung, Xiaomi czy Realme. 

Zobacz wideo Nokia zrobiła tablet dla nikogo. T20 jest do bólu nijaki, a do tego brakuje mu mocy [TOPtech]

Segmentem rynku, w którym Finowie zdecydowanie mogą się wykazać, są tzw. feature phone'y, czyli tańsze modele telefonów komórkowych, które są pozbawione większości funkcji dostępnych w smartfonach, jak sklep z aplikacjami, duży dotykowy wyświetlacz czy dobry aparat.

HMD Global zaprezentowało właśnie trzy modele telefonów, które zaliczają się do tej właśnie kategorii. Jak można było się spodziewać, nawiązują one do klasycznych telefonów komórkowych Nokii z początku XXI wieku, czyli okresu w którym fińska marka była absolutnym rynkowym hegemonem.  

Nokia 8210 4GNokia 8210 4G HMD Global

Trzy nowe telefony Nokii. Jest klapka, Snake i coś dla wielbicieli muzyki

Pierwszym zaprezentowanym urządzeniem jest Nokia 8210 4G, czyli nowa wersja telefonu z 1999 roku o tej samej nazwie. Model ten charakteryzuje się bardzo klasyczną bryłą, z którą przez lata kojarzono telefony Nokii. Znajdziemy tu ekran o przekątnej 2,8 cala (QVGA), klawiaturę, wbudowane radio FM, odtwarzacz MP3, baterię o pojemności 1450 mAh oraz Snake'a, czyli słynną grę, która dekady temu podbiła serca użytkowników urządzeń fińskiego producenta. 

Nokia 8210 4G zadebiutuje w Polsce pod koniec sierpnia. Telefon wyceniono na 375 zł.

Nokia 8210 4G to ukłon w stronę stylowej Nokia 8210 zaprezentowanej podczas Paris Fashion Week w 1999 roku. To ikona stylu dostosowana do współczesności. Ponieważ millenialsi stawiają na minimalizm, a pokolenie Z szuka bardziej zrównoważonej mody, podstawowe telefony stają się bardzo pożądane

- tłumaczy Raun Forsyth, VP Design, HMD Global.

Nokia 2660 FlipNokia 2660 Flip HMD Global

Kolejną propozycją od HMD Global jest Nokia 2660 Flip, czyli telefon z klapką, który trafi do sprzedaży w wariancie czarnym, niebieskim oraz czerwonym. Urządzenie wyceniono na 349 zł lub 359 zł (wersja ze stacją dokującą) i również trafi ono do sprzedaży pod koniec sierpnia.

Nokia 2660 Flip została wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala oraz dodatkowy zewnętrzny ekran 1,77 cala, na którym prezentowane są powiadomienia oraz aktualna godzina. Znajdziemy tu również akumulator o pojemności 1450 mAh.

Nasze telefony z klapką zawsze okazywały się niezwykle popularne wśród seniorów, ale ostatnio obserwujemy, jak młodsi odbiorcy przejmują trend prostych telefonów, dzięki ich łatwej obsłudze, wyjątkowej trwałości i wydłużonej żywotności baterii. Nokia 2660 Flip to niezawodny towarzysz dla wszystkich grup wiekowych

- wyjaśnia producent.

Nokia 5710 Xpress AudioNokia 5710 Xpress Audio HMD Global

Ostatnie z zaprezentowanych urządzeń skierowane jest przede wszystkim do wielbicieli audio. Jest to Nokia 5710 XpressAudio. Telefon wyróżnia się oryginalnym  designem. Na obudowie umieszczono przyciski umożliwiające sterowanie muzyką, a także schowek, w którym można umieścić bezprzewodowe słuchawki. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawy koncept.

Jedynym problemem związanym z muzycznym telefonem Nokii jest fakt, że urządzenie to pozbawiono dostępu do serwisów streamingowych. Pozostaje nam więc jedynie słuchanie muzyki przez wbudowany odtwarzacz MP3. No cóż, w końcu to telefon retro.

Podobnie, jak Nokia 8210 4G i Nokia 2660 Flip, Nokia 5710 XpressAudio trafi do sprzedaży w Polsce pod koniec sierpnia. Urządzenie wyceniono na 375 złotych, a bezprzewodowe słuchawki znajdziemy oczywiście w pudełku z telefonem.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: