Elon Musk złożył Ukrainie obietnice. Jeżeli ją złamie będzie musiała prosić o pomoc partnerów

Elon Musk złożył Ukrainie obietnice, że wciąż będzie dostarczać jej system komunikacji satelitarnej Starlink. Jeżeli jednak nie dotrzyma danego słowa, to Ukraina zapowiedziała, że zgłosi się po pomoc - również finansową - do swoich partnerów. Jest to o tyle prawdopodobne, że stanowisko Elon Musk ws. wsparcia Ukrainy jest bardzo zmienne.

Elon Musk kilkakrotnie zmienił już zdanie w sprawie systemu Starlink. Co prawda, w październiku zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie systemu komunikacji satelitarnej Starlink w Ukrainie. Wcześniej jednak miliarder mówił o braku funduszy na utrzymanie sieci komunikacyjnej i domagał się, aby opłacił ją Pentagon. Według podawanych przez niego informacji dotąd projekt pochłonął ponad 80 mln dolarów z budżetu spółki, a do końca roku ma kosztować kolejne 120 mln dolarów. 

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Elonem Muskiem. "Dziękuję za słowa i czyny"

Elon Musk i Starlink dla Ukrainy

Miliarder poinformował o swojej decyzji utrzymaniu systemu, na Twitterze. "Do diabła z tym! Mimo że Starlink nadal traci miliony, a inne firmy dostają miliardy z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał Elon Musk. 

Mimo tych deklaracji Ukraina przygotowuje się na scenariusz, w którym SpaceX zrezygnuje z udzielania tego wsparcia bez pobierania opłat. Zwłaszcza że miliarder w ostatnim czasie wygłaszał antyukraińskie poglądy, m.in. zaproponował oddanie Krymu Rosji. Co więc w sytuacji, gdy SpaceX zażąda zapłaty za swoją usługę? 

Postaramy się znaleźć fundusze. (Mamy) partnerów w różnych krajach. Poprosimy ich o pomoc, o pomoc finansową również

- powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow Agencji Reutera

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Ukrainy wciąż otrzymuje Starlink od SpaceX

Przedstawiciel ukraińskiego rządu mówił też o tym, że Ukraina dostała od Elona Muska obietnice, że wciąż będzie dostarczał wspomniany sprzęt. Przyznał też, że SpaceX dostarcza "tylko niektóre" satelity za darmo, ale część jest opłacana przez Ukrainę. 

W Ukrainie działa około dwóch tysięcy satelitarnych terminali Starlink stworzonych przez SpaceX. Firma należąca do Elona Muska, przekazała je władzom ukraińskim na początku wojny. Jest to ważne narzędzie komunikacji dla ukraińskiego wojska. System zapewnia Ukraińcom wsparcie w walkach i umożliwia pozostawanie w kontakcie, nawet jeżeli Rosjanie zniszczą ich sieci telefonii komórkowej i internetowej. 

Więcej o: