Elon Musk znów zmienia zdanie. Będzie finansował system Starlink dla Ukrainy. "Do diabła z tym"

Elon Musk zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie systemu komunikacji satelitarnej Starlink na Ukrainie. Wcześniej miliarder mówił o braku funduszy na utrzymanie sieci komunikacyjnej.

Elon Musk po raz kolejny zmienił zdanie. W mediach społecznościowych zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie systemu komunikacji satelitarnej Starlink w Ukrainie. Wcześniej miliarder mówił o braku funduszy na utrzymanie sieci komunikacyjnej.

Miliarder poinformował o swojej decyzji na Twitterze.

Do diabła z tym! Mimo że Starlink nadal traci miliony, a inne firmy dostają miliardy z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo

- napisał Elon Musk.

Niedawno Elon Musk stwierdził, że nie jest w stanie dalej finansować Starlinków dla Ukrainy. Miliarder poinformował amerykański rząd, że jeśli chce on, aby internet satelitarny od SpaceX wciąż działał w Ukrainie, finansowanie projektu musi wziąć na siebie Pentagon. 

Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani też finansować już istniejących terminali na czas nieokreślony

- napisał dyrektor sprzedaży SpaceX w liście do Pentagonu.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Firma Muska zażądała, by Pentagon przejął finansowanie satelitów Starlink przeznaczonych dla rządu w Kijowie. Miałoby to kosztować ponad 120 milionów dolarów do końca roku i blisko 400 milionów dolarów przez kolejny rok. Warto dodać, że 85 proc. z 20 tys. terminali były opłacone, lub częściowo opłacone, przez USA, Polskę oraz inne podmioty.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Rosja ma potencjał ludnościowy, może zmobilizować ponad 300 tys. ludzi

Ukraina o negocjacjach ze SpeceX ws. Starlink. Elon Musk przekazał system na początku wojny

W sobotę Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, potwierdził, że strona ukraińska prowadzi negocjacje z firmą Elona Muska w sprawie systemu Starlink.

Na Ukrainie działa około dwa tysiące satelitarnych terminali Starlink stworzonych przez SpaceX. Firma należąca do Elona Muska przekazała je władzom ukraińskim na początku wojny. Jest to ważne narzędzie komunikacji dla ukraińskiego wojska. System zapewnia Ukraińcom wsparcie w walkach i umożliwia pozostawanie w kontakcie, nawet jeżeli Rosjanie zniszczą ich sieci telefonii komórkowej i internetowej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: