Nowa funkcja aplikacji mObywatel. Użytkownicy mają być chronieni przed kradzieżą tożsamości

Rząd zaprojektował przepisy, dzięki którym m.in. w aplikacji mObywatel będzie można zgłosić zastrzeżenie, że nie wyraża się zgody na zaciąganie zobowiązań finansowych. Instytucje takie jak banki, przed operacjami, m.in. przed udzieleniem pożyczki będą musiały sprawdzić, czy wnioskodawca nie widnieje w rządowym rejestrze.

Nowe przepisy proponowane przez rząd mają nie tylko lepiej chronić tożsamość obywateli, ale także ograniczyć negatywne skutki jej kradzieży. Jak podkreśla na stronie www.gov.pl pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, "projektowane przepisy będą blokować możliwość dochodzenia roszczeń udzielonych pomimo dokonanego zastrzeżenia. Zdejmie to z osób, którym skradziono tożsamość, konieczność obrony przed długami, które powstały w wyniku działalności przestępców".

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Niektóre przepisy są niekonstytucyjne

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

mObywatel. Tożsamość użytkowników będzie lepiej chroniona

13 grudnia Minister Cyfryzacji złożył projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapobieganiem kradzieży tożsamości. Propozycja ustawodawcy zakłada powstanie specjalnego rejestru zwierającego informacje o zastrzeżonych numerach PESEL. Firmy, które zajmują się udzielaniem pożyczek, czyli m.in banki, SKOKi, czy firmy pożyczkowe będą miały obowiązek sprawdzić, czy dane wnioskującego nie widnieją w tym rejestrze. Dotyczy to także sądów i notariuszy. - Jeśli tego nie dopilnują, nie będą mogły dochodzić roszczeń od osoby, która padła ofiarą kradzieży tożsamości i zgłosiła ten fakt, a mimo tego złodziejowi udało się wyłudzić pieniądze czy zawrzeć jakąś umowę, wykorzystując skradziony dowód - wyjaśnia Janusz Cieszyński.

Nowe przepisy mają nie tylko znacząco ograniczyć liczbę przestępstw, w których wykorzystano czyjąś skradzioną tożsamość. Mają przede wszystkim ograniczyć straty wynikające z takich wyłudzeń oraz inne konsekwencje tego rodzaju kradzieży. Przygotowany przez ministra cyfryzacji projekt niedługo zostanie skierowany do konsultacji.

Zastrzeżenie tożsamości. Jak można skorzystać z funkcji?

Z funkcji zastrzeżenia numeru PESEL będą mogły skorzystać osoby posiadające aplikację mObywatel na swoich smartfonach lub te, które korzystają ze strony internetowej mobywatel.gov.pl z poziomu komputera. Dla osób, które nie posługują się zarówno aplikacją mobilną, jak i komputerowym odpowiednikiem przygotowano opcję złożenia pisemnego wniosku za pośrednictwem urzędu gminu. Aby złożyć taki wniosek, należy jedynie okazać inny niż dowód osobisty dokument potwierdzający tożsamość np. paszport.

Więcej o: