Jabra Elite 5 vs Huawei FreeBuds 5i. Starcie słuchawek true wireless za mniej niż 500 zł [TOPtech]

Daniel Maikowski
Jabra Elite 5 i Huawei FreeBuds 5i to słuchawki true wireless, które zostały całkiem przyzwoicie wycenione. Miałem okazję przetestować obydwa modele i poznać zarówno ich mocne, jak i nieco słabsze strony. Które z urządzeń będzie lepszym wyborem? Przekonajmy się.
Zobacz wideo Jabra Elite 5 vs Huawei FreeBuds 5i. Starcie słuchawek true-wireless za mniej niż 500 zł [TOPtech]

DESIGN

Jabra trzyma się designu znanego z poprzednich modeli słuchawek tego producenta. Elite 5 wyróżniają się minimalizmem oraz elegancją. Huawei FreeBuds 5i są natomiast do bólu "airpodsowe", o czym świadczą charakterystyczne nóżki spopularyzowane  przez Apple.

Obydwa urządzenia obsługujemy w nieco inny sposób. Huawei postawiło na panele dotykowe, a Jabra na klasyczne fizyczne przyciski. To drugie rozwiązanie sprawdzi się lepiej podczas treningu na siłowni.

Do jakości wykonania obydwu urządzeń trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Dobrze prezentują się również futerały, w których przechowujemy i ładujemy nasze "pchełki".

Jeśli szukacie bardziej dyskretnych słuchawek, to lepszym wyborem będzie model Jabry. Jeśli lubicie AirPodsy, to postawcie na FreeBuds 5i lub na... AirPodsy. W tej rundzie punkt trafia do Duńczyków.

  • Jabra Elite 5 [1:0] Huawei FreeBuds 5i

WYGODA UŻYTKOWANIA

Obydwa urządzenia są bardzo lekkie. W przypadku Jabry waga pojedynczej słuchawki to 5 gramów, a w przypadku Huawei – 4,9 grama. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to bardziej do gustu przypadły mi FreeBuds 5i. Korzystanie z nich było tak komfortowe, że momentami zapominałem, że mam je w uszach.

W przypadku Elite 5 mniej więcej po 2 godzinach noszenia zaczynałem natomiast odczuwać lekki ból w małżowinach - i to bez względu na to, z którego zestawu silikonowych wkładek korzystałem. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że dopasowanie słuchawek to kwestia indywidualna. Niemniej jednak zwycięzcą tej rundy są FreeBudsy. 

  • Jabra Elite 5 [1:1] Huawei FreeBuds 5i

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

Muzyczna bitwa pomiędzy słuchawkami Jabry i Huawei to starcie dynamiki z neutralnością. Elite 5 pozytywnie zaskakują głębokim basem, jasną średnicą i czytelnymi i klarownymi wysokimi tonami. Brzmienie FreeBuds 5i jest bardziej spłaszczone, a to przekłada się również na węższą scenę.

Nie zrozumcie mnie źle. Słuchawki Huawei mają swoje momenty, ale gdybym miał kierować się i wyłącznie moimi osobistymi preferencjami, to zdecydowanie postawiłbym na model Jabry.

Jeśli chodzi o obsługę kodeków, to FreeBuds 5i oferują nam pełen pakiet. Jest standardowe SBC, applowskie AAC oraz LDAC. W przypadku Elite 5 tego ostatniego standardu nie znajdziemy, a posiadacze smartfonów z Androidem muszą zadowolić się kodekiem aptX od firmy Qualcomm.

Choć za nieobecność LDAC przyznaję Duńczykom mały minus, to jednak całościowo w tej rundzie wygrywają słuchawki Jabry.

  • Jabra Elite 5 [2:1] Huawei FreeBuds 5i

ANC

Obydwa urządzenia oferują aktywną redukcję hałasów oraz tryb transparentny. W modelu Jabra Elite 5 za ANC odpowiada aż sześć mikrofonów, z kolei FreeBuds 5i dysponują dwoma mikrofonami.

I tę różnicę słychać… A raczej jej nie słychać, bo w ANC chodzi przecież o wycinanie dźwięków otoczenia, z czym słuchawki Jabry radzą sobie po prostu znacznie lepiej.

Elite 5 bardziej przekonująco wypadają także podczas rozmów głosowych, co również ma związek ze wspomnianą już większą liczbą mikrofonów. W przypadku FreeBuds 5i rejestrowany głos jest nieco mniej klarowny. W tej rundzie bezapelacyjnie wygrywają więc słuchawki Jabry.

  • Jabra Elite 5 [3:1] Huawei FreeBuds 5i

APLIKACJA

Elite 5 współpracują z aplikacją Sound+ To dość przydatne narzędzie, które pozwoli nam zaktualizować oprogramowanie słuchawek, przetestować ich dopasowanie, skorzystać z equalizera czy kontrolować poziom ANC.

FreeBuds 5i co prawda nie dysponują własną aplikacją, ale mają swoją zakładkę w appce Huawei AI Life, w której znajdziemy niemal te same funkcje, co w przypadku Sound+. Obydwie aplikacje są przejrzyste i intuicyjne. Dlatego w tej rundzie mamy remis.

  • Jabra Elite 5 [4:2] Huawei FreeBuds 5i

BATERIA

Zarówno Elite 5, jak i FreeBuds 5i oferują około 6 do 7 godzin działania na jednym ładowaniu baterii, przy włączonym ANC lub od 22 do 25 godzin, jeśli dodamy do tego pojemność akumulatora wbudowanego w etui.

W tej rundzie znów mielibyśmy remis, ale ostatecznie punkt trafia do Jabry, gdy słuchawki Duńczyków – poza ładowaniem "z kabla" – oferują też bardzo przydatną funkcję ładowania bezprzewodowego.

  • Jabra Elite 5 [4:2] Huawei FreeBuds 5i

CENA

Słuchawki Huawei są tańsze od swojego rywala. FreeBuds 5i zostały wycenione na 399 zł, podczas gdy za Jabra Elite 5 musimy obecnie zapłacić o 100 zł więcej, przy czym ich cena w ostatnich miesiącach i tak znacząco spadła.

W ostatniej rundzie naszego pojedynku punkt musi więc trafić do Huawei, ale nie zmienia to już ostatecznego rezultatu naszego starcia.

  • Jabra Elite 5 [5:3] Huawei FreeBuds 5i

PODSUMOWANIE

Nie ma wątpliwości, że całościowo Jabra Elite 5 są lepszymi słuchawkami od "pchełek" Huawei. Oferują ciekawszy design, lepszą jakość dźwięku i rozmów głosowych oraz lepsze ANC.

Czy różnica jest na tyle duża, że warto dopłacić te 100 złotych? Moim zdaniem tak, choć nie zmienia to faktu, że – mimo kilku niedociągnięć – FreeBuds 5i to również bardzo przyzwoicie grające słuchawki.  

Więcej o: