DHL i Cainiao chcą zawalczyć z InPostem. 60 mln euro na automaty paczkowe w Polsce

DHL i należąca do Alibaba Group spółka Cainiao podpisały umowę, która pomoże im zawalczyć z dominacją InPostu na polskim rynku. Firmy planują wydać 60 mln euro na budowę największej sieci automatów paczkowych nad Wisłą.
Zobacz wideo Wybieramy najlepsze gry 2022 roku. Elden Ring? Wysoko. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden [TOPtech]

Rozwijający się rynek automatów paczkowych w Polsce przyciąga coraz więcej graczy. Zdecydowanym liderem branży jest InPost, który ma nad Wisłą aż 20 tys. paczkomatów. DPD dysponuje ok. trzema tysiącami automatów, a Allegro czy Orlen mają ich po około dwa tysiące.

DHL i Cainiao chcą mieć najwięcej automatów paczkowych w Polsce

Teraz do walki dołączą DHL i Cainiao. Niemieckie przedsiębiorstwo kurierskie i należąca do Alibaba Group (właściciela AliExpress) firma logistyczna Cainiao podpisały umowę o współpracy. W ramach pierwszego etapu realizacji porozumienia DHL kupi części udziałów polskiego oddziału Cainiao.

Oba przedsiębiorstwa zainwestują następnie 60 mln euro w budowę sieci automatów paczkowych rozsianych po całym kraju. DHL deklaruje, że będą to najnowocześniejsze maszyny, z przyjaznym interfejsem, które staną w atrakcyjnych lokalizacjach. 

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie, który do 2027 roku ma się podwoić, a nawet 40 proc. konsumentów preferuje, aby ich przesyłki były dostarczane do automatów paczkowych. Łącząc siły z Cainiao, wzmocnimy naszą pozycję jako zaufanego dostawcy przesyłek i stworzymy rozległą sieć najnowocześniejszych automatów paczkowych

- tłumaczy w komunikacie dyrektor generalny DHL eCommerce Solutions.

Żadna z firm nie podaje na razie, ile automatów paczkowych pojawi się w Polsce, ale możemy spodziewać się, że będą ich tysiące. Obecnie DHL i Cainiao obsługują nad Wisłą łącznie ok. 1200 maszyn, ale ich nadrzędnym celem jest budowa "wiodącej sieci automatów" w Polsce. To będzie oznaczało walkę z dominującym na rynku InPostem.

Obie firmy zatwierdziły już warunki współpracy, ale na transakcję muszą zgodzić się jeszcze regulatorzy z niektórych krajów - zaznaczono w komunikacie. Ich decyzji mamy spodziewać się w najbliższych miesiącach.

Więcej na temat automatów paczkowych znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: