Microsoft otwiera wielkie centra danych w Polsce. Inwestycja za miliard dolarów

Microsoft otworzył zapowiadany przed dwoma laty region przetwarzania danych. Warta ok. miliarda dolarów inwestycja jest, zdaniem firmy, najnowocześniejszym tego typu miejscem i jednocześnie pierwszym takim regionem w naszej części Europy.

Zdaniem Microsoftu otwierana właśnie w Polsce inwestycja to najnowocześniejszy i jednocześnie pierwszy region przetwarzania danych w chmurze w Europie Środkowo-Wschodniej. Na projekt składają się budynki w trzech różnych lokalizacjach w okolicy Warszawy. Mateusz Morawiecki zapowiedział też otwarcie centrum informatycznego Komisji Nadzoru Finansowego na Śląsku.

Zobacz wideo Jeden krok do przodu i dwa kroki wstecz. Surface Laptop 5 to sprzęt pełen sprzeczności [TOPtech]

Microsoft otwiera gigantyczną inwestycję w okolicach Warszawy

W każdej z trzech lokalizacji, które składają się na region, znajduje się przynajmniej po jednym centrum danych przechowywanych w chmurze. Każde wyposażone jest w niezależne zasilanie, chłodzenie i połączenie do sieci. Zdaniem Microsoftu, inwestycja ta to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na dostęp do wysokiej mocy obliczeniowej. Budowa regionu ma też pomóc firmie zapewnić dostęp do bogatego portfolio usług chmurowych. Region chmurowy, który powstał pod Warszawą ma też pozwolić firmom spełnić unijne wymogi o ochronie danych osobowych (GDPR), przechowując najbardziej wartościowe zasoby cyfrowe na terenie Polski.

 

"Uruchomienie regionu Microsoft to kontynuacja ponad 30-letniego zaangażowania firmy w Polsce i zobowiązanie do dalszego wspierania rozwoju technologicznego społeczeństwa, biznesu i gospodarki" - napisał w komunikacie Microsoft. "Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich, nie tylko tych wielkich przemysłowych, ale to też potężne inwestycje w przemysł informatyczny, który staje się na naszych oczach kolejną wielką kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów nie tylko z Polski" - stwierdził Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, cytowany przez KPRM.

Podczas kongresu, Mateusz Morawiecki spotkał się również z Ralphem Haupterem, szefem Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Panowie dyskutowali przede wszystkim na temat kwestii związanych właśnie ze wspomnianą inwestycją oraz przyszłymi inicjatywami w Polsce - podała kancelaria premiera. Morawiecki stwierdził też, że otwarcie centrum to świetna wiadomość również dla polskich inżynierów i programistów, którzy będą mogli pracować dla amerykańskiego giganta nie opuszczając kraju.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że w Katowicach znajdzie się centrum informatyczne Komisji Nadzoru Finansowego. - Zależy nam, aby instytucje centralne część swojej działalności lokowały w innych ośrodkach i tutaj w Katowicach ulokowane będzie centrum informatyczne, część przetwarzania danych i budowy baz danych KNF. To kolejna bardzo dobra wiadomość dla Śląska - powiedział premier.

Więcej o: