Złe wieści od Microsoftu. Cena Xbox Game Pass w górę. Zdrożeją też konsole. Ile zapłacimy?

Microsoft zapowiedział, że wkrótce podniesie cenę konsoli Xbox Series X. Zdrożeje też usługa Game Pass. Niestety Polska znalazła się na liście krajów, które obejmą te podwyżki.

Microsoft zdecydował o podniesieniu cen konsoli Xbox Series X na wszystkich rynkach, poza Japonią, USA, Chile Brazylią oraz Kolumbią. Cena tańszego modelu Xboksa, czyli Series S, pozostanie bez zmian. Więcej zapłacimy natomiast za usługę Xbox Game Pass.

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]
Od wielu lat utrzymywaliśmy ceny naszych konsol na tym samym poziomie i zdecydowaliśmy się dostosować je, aby odzwierciedlały warunki konkurencji na każdym rynku

- tłumaczy podwyżki Kari Perez, szefowa komunikacji Xbox, w oświadczeniu dla serwisu The Verge.

Xbox Series X będzie droższy. Ile zapłacimy za konsolę?

Europejska cena Xboksa Series X wynosi obecnie 475 euro. Po podwyżce będzie to już 550 euro. W Polsce urządzenie Microsoftu kosztuje 2 399 zł. Zakładając, że cena konsoli pójdzie w górę o ~300 zł, wkrótce za sprzęt Microsoftu zapłacimy około 2700 zł. Oznaczałoby to, że konsola będzie droższa od konkurencyjnego PlayStation 5 (i to w wersji z napędem Blu-ray!).

Firma z Redmond prowadzi tu ryzykowną grę. Nie jest tajemnicą, że pod względem wyników sprzedaży Xbox ustępuje PlayStation. Z danych opublikowanych w maju przez Komisję Europejską wynika, że na unijnym rynku na jeden sprzedany egzemplarz Xboksa przypadają cztery sprzedane egzemplarze PlayStation. - KE nie sprecyzowała jednak, czy chodzi tu jedynie o najnowszą generację konsol.

Z raportu serwisu VGChartz wynika z kolei, że do końca marca 2023 r. na świecie sprzedano 35,9 mln egzemplarzy PS5, podczas gdy Xbox Series X/S sprzedał się w nieco ponad 21 mln egzemplarzy. Podniesienie ceny konsoli Microsoftu może jeszcze bardziej pogłębić tę przepaść.

Cena Xbox Game Pass również w górę

To nie koniec podwyżek. Bo jednocześnie Microsoft zdecydował się na podniesienie ceny popularnej usługi Xbox Game pass, nazywanej też "Netfliksem świata gier". W Polsce poszczególne plany abonamentowe zdrożeją następująco:

  • Xbox Game Pass (Konsola) - 40 zł -> 42,99 zł;
  • Xbox Game Pass Ultimate (Konsola + PC) - 54,99 zł -> 62,99 zł;
  • Xbox Game Pass (PC) - 39,99 zł (bez zmian).

Podwyżki nie są gigantyczne, ale abonament Game Pass Ultimate już wcześniej do tanich nie należał, a fakt, że teraz przyjdzie nam zapłacić za tę usługę ponad 60 zł raczej nie napawa optymizmem.

Podwyżki cen Game Passa wejdą w życie 6 lipca, ale tylko dla nowych użytkowników. Obecni klienci zapłacą więcej od 13 sierpnia. Osoby, które wykupiły Game Passa na dłuższy okres (np. na rok), nie muszą martwić się podwyżkami do momentu odnowienia subskrypcji.

Więcej o: