Od północy twój smartfon jest dowodem osobistym. "Nie trzeba już nosić ze sobą plastikowego"

- Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu - tak o nowym narzędziu, które można pobrać na smartfon, mówi przedstawiciel Ministra Cyfryzacji. Ale na razie aplikacja nie zadziała w bankach.

Aplikacja mObywatel 2.0 jest już dostępna do pobrania. Nowa wersja rządowego narzędzia zawiera nowość. Chodzi o mDowód, czyli elektroniczny odpowiednik dowodu osobistego. 

Będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego

- wyjaśniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski jeszcze przed uruchomieniem nowej aplikacji. O tym, jak będzie wyglądać aplikacja wiemy dzięki wpisowi, który zamieścił w mediach społecznościowych minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zobacz wideo "Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One" [ZWIASTUN]
Aplikacja na początku miała być tylko drobną modyfikacją, a na koniec okazało się, że to zupełnie nowa aplikacja, zbudowana niemal od zera. Najważniejsze nowe funkcje to przede wszystkim uznawalność wszędzie z trzema wyjątkami, które przewiduje. Jednak co do zasady i w urzędzie, u notariusza załatwiając sprawy z drugą osobą, firmą, jeśli chcemy wypożyczyć kajak, zawrzeć jakąś umowę, wszędzie tam będziemy mogli używać mObywatela

- stwierdził Janusz Cieszyński. 

mObywatel 2.0, a w środku mDowód. Dokument elektroniczny niemal jak ten plastikowy

Oznacza to, że w niemal wszystkich sytuacjach formalnych na terenie Polski można posługiwać się elektronicznymi danymi, aby potwierdzić tożsamość. Przepisy zrównują cyfrowy dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym.

Z aplikacji mObywatel może korzystać każda osoba pełnoletnia, która ma ważny dowód osobisty, założony profil zaufany i smartfona z aktualnym systemem Android lub iOS. Nowe przepisy ułatwiają również logowanie z użyciem aplikacji do serwisów państwowych. Ponadto samorządy mogą dodawać do mObywatela swoje lokalne, elektroniczne dokumenty dla mieszkańców.

Elektroniczny dowód osobisty na razie nie działa w banku. Ale to się zmieni

Na razie z elektronicznego dowodu tożsamości - mDowodu - nie skorzystamy w banku. To jeden z trzech wyjątków, w których aplikacja nie działa. Ta funkcjonalność będzie jednak dostępna od 1 września tego roku. Korzystanie z aplikacji mObywatel jest dobrowolne. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnego dowodu tożsamości nadal mogą go używać w codziennych sprawach.

Dwa pozostałe wyjątki - dowód cyfrowy nie pozwoli nam przekroczyć granicy. Nie posłużymy się nim też występując o dowód osobisty. Warto też pamiętać, że aplikacja nie działa za granicą - hotelarz w Grecji czy policjant w Niemczech nie ma obowiązku jej uznać.

Funkcje aplikacji mObywatel zostaną rozszerzone. W tym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy o e-administracji, która zakłada na przykład wprowadzenie możliwości wystawienia elektronicznego pełnomocnictwa czy zastrzeżenie numeru PESEL. Przepisami niebawem zajmie się parlament.

W aplikacji mObywatel w nowej wersji będzie dostępne także tymczasowe prawo jazdy. Ta funkcjonalność dodana zostanie w sierpniu. 

Więcej o: