Google zapowiada usuwanie kont. Jak ochronić się przed stratą danych?

Google zapowiedziało wielkie czyszczenie kont osobistych. Zostaną usunięte maile, zdjęcia, a także dokumenty. Jednak można się przed tym łatwo zabezpieczyć. Firma wyjaśniła, w jaki sposób ochronić swoje konto przed usunięciem.

Firma Google zapowiedziała, że w 2023 roku przeprowadzi wielkie czyszczenie kont swoich użytkowników. Osoby, które aktywnie korzystają ze swojego konta na platformie, nie muszą się niczym przejmować. Usunięte zostaną jedynie konta uznane za nieaktywne tzn. te, które nie były używane od co najmniej dwóch lat. Jeśli więc posiadamy stare konto, którego od dawna nie używaliśmy, ale są na nim wciąż jakieś wartościowe dla nas informacje, warto się zabezpieczyć przed "wielkim sprzątaniem" - wraz z kontami mają zostać usunięte wszystkie zdjęcia, dokumenty oraz maile. 

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Google zapowiada wielkie sprzątanie. Kiedy usunie nieaktywne konta?

Według zapowiedzi przedsiębiorstwa usuwanie kont ma nastąpić "najwcześniej" w grudniu 2023 roku, jak czytamy na blog.google. Ponadto konta nie zostaną usunięte z dnia na dzień. Firma poinformuje każdego użytkownika z wyprzedzeniem o tym, że jego profil ma zniknąć. Jak podaje wprost.pl, ma być to nawet osiem miesięcy przed planowanym usunięciem. W dodatku informacje mają zostać dostarczone nie tylko za pośrednictwem założonego maila, ale także dodanych adresów pomocniczych, aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania ostrzeżenia przez użytkownika. Ponadto cały proces będzie przebiegał etapowo. Oznacza to, że Google rozpocznie usuwanie od kont, które zostały utworzone i nigdy więcej nie były używane.

Jak zabezpieczyć swoje konto przed usunięciem przez Google?

Nawet jeśli do tej pory nie używaliście swojego konta albo macie konto, którego nie używacie od lat, ale  chcecie je zachować, w prosty sposób możecie je "ochronić". Google podało na to kilka sposobów. Najprostszym z nich jest po prostu zalogowanie się na swój profil przynajmniej raz na dwa lata. Jak podaje firma, "jeśli niedawno logowałeś się na swoje konto Google lub jedną z naszych usług, Twoje konto jest uważane za aktywne i nie zostanie usunięte". Za aktywność firma uznaje także:

  • czytanie lub wysyłanie wiadomości e-mail
  • korzystanie z Dysku Google
  • pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play
  • korzystanie z wyszukiwarki Google
  • oglądanie filmu na YouTube
  • używanie funkcji "zaloguj się" przez Google do logowania w aplikacji lub usłudze innej firmy

Dodatkowo, jak informuje Google, jeśli użytkownicy mają skonfigurowaną subskrypcję za pośrednictwem swojego konta, na przykład Google One, publikację wiadomości lub aplikację, to również zostanie to uznane za aktywność i konto nie będzie usuwane. Jak informuje Google, wielkie sprzątanie dotyczy jedynie kont osobistych. Profile organizacji i instytucji nie są zagrożone. 

Więcej o: