Boeing zaoferował Polsce myśliwce F-15EX Eagle II. "Wzmocniłby bezpieczeństwo narodowe"

Boeing zaoferował Polsce zakup najnowszej wersji myśliwca F-15. Dotychczas tylko osiem państw na świecie skorzystało z oferty koncernu, a jeden kraj ma wkrótce kupić nowe maszyny.
Zobacz wideo Dramatyczna prognoza GUS-u. Polska może stracić nawet 11 mln mieszkańców

Wielozadaniowy myśliwiec F-15EX Eagle II został zaprezentowany podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jako "potencjalny" zakup w ramach programu Foreign Military Sales Departamentu Obrony USA. "Z nieporównywalną prędkością, zasięgiem i udźwigiem, F-15EX wzmocniłby bezpieczeństwo narodowe Polski i Sojusz NATO" - napisał amerykański koncern Boeing w serwisie X (dawny Twitter).

Nowe myśliwce dla Polski? Boeing z ofertą

- Zainteresowanie Polski F-15EX potwierdza jej oddanie na rzecz gotowości i skuteczności swoich sił zbrojnych - powiedział Tim Flood, dyrektor Boeinga na Europę i Ameryki, cytowany w komunikacie. Ocenił, że interoperacyjność, łatwość obsługi i przystępność cenowa pozwoli rozwinąć "niezależne zdolności obronne" naszego kraju.

Doniesienia Boeinga sugerują, że polski rząd jest zainteresowany kupnem nowych samolotów tego koncernu. W komunikacie czytamy również, że Indonezja stała się niedawno ósmym krajem, który wybrał myśliwce F-15, a po sfinalizowaniu sprzedaży stanie się pierwszym klientem eksportowym najnowszego wariantu FX.

Myśliwiec F-15EX Eagle II powstał z myślą o zagrożeniu ze strony Rosji i Chin

Maszyna F-15EX to najnowsza wersja samolotu F-15, który produkowany jest już od ponad 40 lat. Boeing ocenia, że jest to najnowocześniejszy i najbardziej zdolny wielozadaniowy myśliwiec. Wyposażono go m.in. w nowy system walki radioelektronicznej i posiada zdolność do przenoszenia broni hipersonicznej. Nowy F-15EX jest rozwinięciem wariantu F-15QA i powstał z myślą o zagrożeniu ze strony Rosji i Chin - wyjaśnia serwis theaviationist.com.

Więcej o: