Mapy Google dostaną kopa. Będą trzy nowe funkcje, które bardzo ułatwią nam życie

Google dodał do Map trzy nowe funkcje, które mają jeszcze bardziej mają ułatwić korzystanie z aplikacji. Najciekawszą funkcją będą mogły cieszyć się osoby korzystające z transportu publicznego, ale jest też coś dla planujących wspólne wyjazdy.

Google sukcesywnie dodaje nowe funkcje do usługi Mapy, sprawiając, że staje się ona prawdziwym kombajnem do planowania zarówno krótkich tras, jak i dłuższych wyjazdów na wakacje. Teraz jednak dostaniemy też funkcję, która bardzo przyda się podczas codziennego poruszania po mieście.

Zobacz wideo

Łatwiej wyznaczyć trasę i podzielić się listami ze znajomymi

Pierwsza nowość to przeprojektowana zakładka ze wskazówkami dojazdu komunikacją miejską. Google tłumaczy, że po zmianach Mapy będą w bardziej klarowny sposób pokazywać tak kluczowe elementy, jak liczba przesiadek i długość podróży. Pojawił się też filtr, który pozwoli Google podpowiedzieć nam trasę najbardziej dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Będziemy mogli poprosić Mapy o wskazanie trasy zawierającej najmniej odcinków pieszych lub z najmniejszą liczbą przesiadek.

Co więcej, w ponad 80 miastach na świecie, na Mapach zaznaczone zostaną stacje kolejowe i wejścia do metra, dzięki czemu łatwiej zorientujemy się, z którego wyjścia skorzystać, aby szybciej przesiąść się na tramwaj lub autobus. Mapy mają też pokazywać dokładną trasę pieszą do wejścia do metra lub konkretnej stacji kolejowej, tak aby łatwiej było trafić na pociąg jadący w odpowiednim kierunku. 

Druga nowość to aktualizacja list w Mapach Google. Usługa od dawna umożliwia bowiem dodawanie poszczególnych miejsc na listy, a następnie udostępnianie ich do wglądu innym. Teraz Google pozwoli na łatwiejsze tworzenie wspólnych list, z których będzie można korzystać wspólnie ze znajomymi. Co więcej, każdy członek grupy będzie mógł oznaczyć miejsca wybranymi emotikonami.

Google uważa, że funkcja ta pozwoli na łatwe planowanie wycieczek w mniejszych i większych grupach. Każdy użytkownik dodany do grupy może bowiem oznaczyć znajdujące się na liście punkty ikonką serca lub kciuka w górę, głosując w ten sposób za lub przeciwko dodaniu każdej lokacji do ostatecznego planu podróży. Czyżby funkcja miała szansę zastąpić wielogodzinne dyskusje w grupach na Messengerze i WhatsAppie? Zobaczymy.

Trzecia z nowości ma już wymiar typowo społecznościowy. Google dodał bowiem możliwość reagowania przy pomocy emotikon na zdjęcia znalezione w Mapach. Przy każdej fotografii obrazującej interesujące nas miejsce znajdzie się ikonka serca. Po jej dotknięciu będzie można wybrać jedną z kilku emotikon, podobnie jak robi się to w przypadku postów w mediach społecznościowych. Liczbę reakcji zobaczą następnie wszyscy inni użytkownicy Map Google.

Reakcje są dostępne w Mapach już teraz, a pozostałe dwie nowości będą stopniowo pojawiać się u użytkowników na całym świecie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Funkcje będą dostępne zarówno na telefonach z iOS, jak i Androidem. Google nie wspomina jednak, by miały trafić na przeglądarkową wersję Map.

Więcej o: