Darmowe laptopy dla uczniów są "gołe". Eksperci alarmują. Chodzi o bezpieczeństwo

Laptopy dla czwartoklasistów są pozbawione odpowiednich zabezpieczeń cybernetycznych. To oznacza, że uczniowie mogą nieświadomie pobrać na urządzenie niebezpieczne oprogramowanie - ostrzegają eksperci IT.

Darmowe laptopy dla uczniów budzą wątpliwości wśród specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, gdyż nie zawierają zapór przed wirusami. Nie są również chronione przed ściąganiem nielegalnego oprogramowania. - Nie zastosowano zabezpieczeń uniemożliwiających instalowanie określonego oprogramowania - potwierdziło dla "Rzeczpospolitej" Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

"Czwartoklasista nie potrafi rozpoznać cyberataków, takich jak phishing, ransomware czy malwertasing"

Sebastian Wąsik, country manager w Baramundi Software ocenia, że czwartoklasiści będą mieli całkowitą swobodę ściągania i instalowania dowolnego oprogramowania z internetu, narażając się na szereg niebezpieczeństw. - Czwartoklasista najpewniej nie jest w stanie odróżnić legalnego oprogramowania od nielegalnego. Nie potrafi też jeszcze rozpoznać różnych typów cyberataków, jak phishing (wyłudzanie danych), ransomware (szyfrowanie danych i wymuszanie okupu) czy malwertasing, czyli złośliwe reklamy, które ściągają na komputer użytkownika niebezpieczne oprogramowanie. Dlatego program "Laptop dla ucznia" powinien być rozszerzony o dwutorowe podejście do bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z gazetą.

Zwrócił uwagę, że w krajach Zachodu szkoły coraz częściej stosują popularne w biznesie narzędzia do ujednoliconego zarządzania urządzeniami końcowymi. Pozwalają one zwiększyć bezpieczeństwo, automatyzując pracę działu IT i stosując jednolite standardy bezpieczeństwa na wszystkich urządzeniach.

Darmowe laptopy dla uczniów

Laptopy dla uczniów klas IV szkół podstawowych przyznawane są od września w ramach rządowego programu "Laptop dla ucznia". Sprzęt otrzymają rodzice około 400 tys. dzieci w Polsce. W założeniu laptopy mają ułatwiać naukę i pomagać w przygotowywaniu się do szkolnych zajęć.

Więcej o: