Ciekawostki i pierwsze wrażenia z konferencji Sony 3D

Sony zorganizowało w Warszawie konferencję dotyczącą technologii 3D. Oto 15 ciekawostek, których dowiedzieliśmy się z tej prezentacji.  

Top 15 - ciekawostki z prezentacji Sony 3D

1. Okulary i telewizory Sony wykorzystują sekwencyjną technikę wyświetlania 3D (podobnie jak Panasonic)

2. Okulary 3D firmy Sony są najcięższe ze wszystkich producentów (związane jest to podobno z wbudowaną elektroniką oraz dodatkowym materiałem nieprzepuszczającym światła po bokach okularów)

3. Okulary będą w trzech kolorac - czarne, niebieskie i różowe

4. Nie ma migotania - faktycznie pomimo faktu, że okulary wykorzystują technikę sekwencyjną, nie widać efektu migotania. Podobno jest to efekt braku dodatkowych filtrów polaryzacyjnych.

5. Do 2012 roku pojawi się ponad 100 filmów nakręconych w 3D.

6. P ierwszym polskim filmem 3D w naszych kinach ma być Bitwa 1920.

7. Prezentowane telewizory Sony 3D mają częstotliwość 200 Hz . My zobaczymy jednak tylko połowę, bo na każde oko przypada po 100 Hz.

8. 10 czerwca konsola PlayStation 3 otrzymała darmową aktualizację pozwalającą na korzystanie z gier w trybie 3D. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie działa to na filmy.

9. Aktualizacja filmów do 3D pojawi się na PS3 dopiero jesienią. Również będzie darmowa.

10. Wszystkie konsole PS3 - nawet te najstarsze - mogą przetwarzać obraz 3D, gdyż obecnie do gier 2D wykorzystują tylko niecałe 50 proc. swojego potencjału obliczeniowego.

11. Podobno do oglądania 3D należy mieć specjalne kable HDMI zgodne ze standardem 1.4a. Jak się okazuje, dobrze wykonane kable 1.3 również spełniają ten standard. Według Sony nie działają najtańsze, najgorzej wykonane kable (za ok. 20-30zl), ale te już za 80-90 zł działają.

12. Na konferencji Sony był też 52-calowy model telewizora Sony z pełnym podświetleniem LED na długości całego ekranu (Full LED) . Wygląda jednak tak, jakby był podświetlany krawędziowo, a to ze względu na zaskakująco smukłą sylwetkę. Podobno wykorzystano w nim system luster który odbija pod kątem światło diod, dzięki czemu telewizor nie jest "gruby".

13. Telewizor 60-calowy Sony LCD LED z podświetleniem krawędziowym miał zaskakująco wysoki poziom czerni, zbliżony do plazm . Na jednym z filmów (kinowy hit ostatnich miesięcy) było to wyraźnie zauważalne. Jak widać wady technologii LCD można jednak zredukować odpowiednią elektroniką i rozwiązaniami sterującymi.

14. Sony zaprezentował też specjalne synchronizatory 3D , montowane na ramach telewizorów, które nie mają wbudowanego w środku czujnika.

15. Według Sony, 3D jest w zasadzie "bezpłatnym dodatkiem" do nowych telewizorów.

Shakira, Klose i Podolsky w 3D czyli wrażenia po konferencji Sony

Na konferencji zobaczyliśmy też szereg klipów prezentujących obraz 3D. Po raz kolejny okazało się, że technologia wyświetlania jest bardzo dobra, ale największą wada 3D jest brak właściwie nakręconych źródeł . Podobno w Hollywood powstała już specjalna szkoła, która ma uczyć filmowców (również tych starszych i doświadczonych) jak należy kręcić film 3D, by osiągać jak najlepsze efekty. Trochę czasu to zajmie zanim powstaną filmy 3D, które w pełni będą wykorzystywały możliwości tej technologii. Na pokazie przedstawiono też najnowszy teledysk Shakiry przeznaczony na Mundial w RPA pt. Waka, Waka (This Time for Africa). Shakira nic nie traci w 3D - wciąż wygląda bosko. I tak samo brzmi jej gorąca piosenka. Ale już sam teledysk w trzech wymiarach jest zaskakująco płaski (widać efekt glębi, ale same obiekty są trochę płaskie, niemal nic "nie wychodzi" też do widza). Tak samo jak większość pokazanych klipów, które nie robiły wielkiego wrażenia (m.in. Alicja w krainie Czarów 3D Tima Burtona).

Fragmenty meczów z poprzednich Mistrzostw Świata w piłce nożnej również nie robiły wielkiego wrażenia. Widzieliśmy tez kilka akcji w 3D z meczu Niemcy - Australia z tegorocznego Mundialu w RPA . Ale popisy Klose, Podolskiego i spółki w 3D nie robiły jakiegoś wielkiego wrażenia. Niestety, ale futbol w 3D musi być trochę inaczej kręcony , jeżeli chce się przebić do widza. Najlepszy efekt był w klipie, w którym wielki waleń z akwarium w Japonii przepływał obok kamery. Nic innego specjalnie nie zapadło w pamięć...

Mariusz Koryszewski

Więcej o: