Ambilight Spectra 3 - podświetlenie Philipsa, które powiększa ekran telewizora?

Na targach IFA 2010 Philips pokazywał swój najnowszy telewizor 46PFL9705 z serii LED Pro 9000, który zdobył w tym roku prestiżową nagrodę EISA jako Najlepszy telewizor w Europie. Miałem okazję zobaczyć go z bliska. Moją uwagę zwróciło zwłaszcza specjalne podświetlenie Ambilight Spectra 3, obecne tylko w telewizorach tego producenta.

W nagrodzonym telewizorze LED LCD, uwagę zwraca grafitowy kolor i obudowa ze szczotkowanego aluminium - bardzo charakterystyczny design w porównaniu z innymi producentami TV. Dobrze prezentowały się też projekcje w 3D (Philips korzysta z aktywnego systemu wyświetlania 3D). Ale najbardziej moją uwagę przykuł system podświetlenia zewnętrznego Ambilight . Wspomniany telewizor posiada najnowszą wersję tej technologii o nazwie Ambilight Spectra 3 .

Ambilight Spectra 3 -  czyli światło za telewizorem

To oryginalne rozwiązanie Philipsa niespotykane w innych telewizorach. Polega na tym, że na zewnątrz obudowy (po bokach i na górze) telewizora umieszczone są dodatkowe diody, które podświetlają dodatkowo ekran . System automatycznie dopasowuje kolor i jasność zewnętrznego oświetlenia do wyświetlanego na telewizorze obrazu. Efekt jest podobny do tego, gdybyśmy postawili z tyłu telewizora jakieś lampki. Ale... system Ambilight ma to do siebie, że diody zamontowane z tyłu zmieniają kolory, podświetlając się w takim kolorze, jaki akurat występuje w filmie na brzegach ekranu . Telewizory Philipsa z Ambilight pobierają trochę więcej prądu (bo mają więcej diod), ale nie oznacza to znaczącego wzrostu naszych rachunków za prąd.

Philips Ambilight i ekran staje się większy...

Camera 12

Ambilight Spectra 3 wprowadza naprawdę dobry efekt wizualny - tak jakby ekran wydaje się większy niż jest w rzeczywistości . To złudzenie optyczne spodoba się to zwłaszcza tym, którzy chcieliby mieć większą przekątną ekranu, ale z jakichś powodów (np. zbyt wysoka cena czy zbyt duża waga) nie mogą kupić większego modelu. Poza tym podświetlenie Ambilight ociepla obraz.

Kiedy Ambilight robi największe wrażenie?

Najlepszy efekt Ambilight daje powieszony na białej ścianie i przy zgaszonych światłach. Wtedy, po włączeniu filmu, Ambilight naprawdę rozwija skrzydła, dając rewelacyjne wrażenia. Zwłaszcza w epickich scenach, w których jest jakieś malownicze tło czy panorama obraz wychodzi poza ekran...

Zadanie: wyróżnić się z tłumu telewizorów...

Dzięki Ambilight telewizory Philipsa wyróżniają się z zalewu podobnych do siebie telewizorów . Dobrze, że Philips rozwija tę technologię - dla wielu może ona zdecydować o zakupie.

Mariusz Koryszewski

Czy podoba Ci się podświetlenie Ambilight w telewizorze?
Więcej o: