Czy spodziewał się pan, że Watson poradzi sobie tak dobrze i wygra Wielki Pojedynek?
David Ferrucci *: Bardzo trudno było przewidzieć, jak to wszystko się potoczy. - W ubiegłym roku Watson stoczył 55 pojedynków z byłymi uczestnikami Jeopardy i niektóre z gier wygrał, a niektóre przegrał. Mieliśmy nadzieję, że Watson okaże się godnym rywalem, ale biorąc pod uwagę, że teleturniej jest naprawdę trudny, a Brad i Ken mogą się pochwalić niezwykłymi osiągnięciami, było to naprawdę nie lada wyzwanie.
Czuł pan tremę przed finałem?
Oczywiście! To był naprawdę ekscytujące.
Mimo zwycięstwa, Watson nie zawsze udzielał dobrych odpowiedzi .
Nie dość, że Jeopardy! obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy, to nazwy kategorii "podpowiedzi" nie zawsze są precyzyjne. Na przykład, w pytaniu dotyczącym anatomicznej osobliwości amerykańskiego gimnastyka George'a Eysera, który podczas igrzysk olimpijskich w 1904 r. wywalczył złoto w gimnastyce na poręczach, Ken Jennings podał odpowiedź "ręka". I była to zła odpowiedź. Potem Watson odpowiedział "noga", ale prowadzący teleturniej Alex Trebek też nie uznał tej odpowiedzi, ponieważ Watson nie powiedział, że chodzi o "brak nogi".
W tym przypadku Watson najprawdopodobniej nie zrozumiał, co było ową "osobliwością". Komputer nie domyślił się, że brak nogi jest czymś szczególnie dziwnym, dziwniejszym niż coś innego. Jednak, z czasem, dzięki czytaniu kolejnych materiałów oraz braniu udziału w kolejnych grach Watson mógłby to zrozumieć. Zastanawiam się, czy wówczas komputer byłby w stanie pojąć, że sam jest czymś dziwnym?
Czy w którymś momencie Watson pana zaskoczył lub rozbawił ?
Chyba najbardziej zabawne i nieco dziwne było patrzeć, jak superkomputer prosi o pytania z kategorii "Dziewczyny mnie lubią" (ang. "Chicks dig me").
Jeopardy! to nie lada wyzwanie. Zakres tematyczny pytań jest niemal nieograniczony, a gra wymaga umiejętności rozumienia subtelnych znaczeń, ironii, zagadek i innych złożoności języka. Choć ludzie są w tym dobrzy, to komputery - tradycyjnie - raczej w tym nie celowały.
Dlatego Watson reprezentuje tak wielki przełom w rozumieniu naturalnego języka przez komputery - języka, który zawiera gry słów, slang, żargon, akronimy, a nawet słowa użyte w złym kontekście.
Watson wygrał Jeopardy! Co dalej?
Udział w Jeopardy! nie był ostatecznym celem. To raczej kamień milowy w demonstrowaniu zdolności dzisiejszych komputerów - zdolności do interakcji z ludźmi na ludzkich warunkach i w różnych dziedzinach wiedzy. Teraz, pracując z naszymi badaczami, naszymi partnerami na uniwersytetach i klientami, staramy się identyfikować potencjalne zastosowania dla technologii QA, która kryje się za Watsonem w takich sektorach jak między innymi - choć nie tylko - opieka medyczna, usługi finansowe czy transport.
rozmawiała Małgorzata Minta
Dr David Ferrucci - szef Departamentu Analizy i Integracji Semantycznej w Centrum Badawczym im. T.J. Watsona firmy IBM, kierownik projektu Watson.