Przeglądarka internetowa: zestawienie najlepszych [2016]

Wybór domyślnej przeglądarki internetowej nie powinien być dla użytkowników zbyt dużym problemem. Zarówno Windows, czy Mac OS posiadają domyślnie wbudowane przeglądarki (Internet Explorer w Windowsach 8.1 i wcześniejszych, Microsoft Edge w Windows 10, Safari w Mac OS). Jednakże wiele rozwiązań tworzonych przez zewnętrzne firmy przynosi znacznie lepszy komfort korzystania z sieci. Prezentujemy Wam poniżej najpopularniejsze przeglądarki dla użytkowników, którzy potrzebują bardziej rozbudowanych przeglądarek niż domyślnie zainstalowane w systemie, które ponadto posiadają znaczne możliwości zmiany wyglądu i wiele rozszerzeń/wtyczek, które ułatwią nam korzystanie z sieci.

Duże przeglądarki, o długiej historii i rozbudowanym wsparciu.

Przeglądarki rozwijane od lat, posiadające dziesiątki aktualizacji i usprawnień na przestrzeni lat. Bezpieczne, zaufane i można by wręcz rzec - niezawodne.

Google Chrome

Google Chrome

Google Chrome to przeglądarka internetowa firmy Google z synchronizacją zakładek oraz wszystkich ustawień przeglądarki na różnych urządzeniach. Google Chrome łączy w sobie szybkość działania, prostotę obsługi, przejrzysty interfejs i bezpieczeństwo.

Przeglądarka ceniona jest przede wszystkim za jej synergię z produktami Google - Gmailem, dyskiem Google, YouTubem, czy Google Docsami. Użytkownik raz zalogowany w przeglądarce za pomocą swojego "google'owego" konta ma również możliwość synchronizacji zakładek i historii przeglądania z innymi urządzeniami z zainstalowaną przeglądarką Chrome (inny komputer, smartfon, tablet).

Przeglądarka Google Chrome dostępna jest do pobrania w wersjach na systemy Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS.

Google Chrome - pobierz tutaj

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Jedna z pierwszych przeglądarek, która była zastępstwem dla klasycznego Internet Explorera. Mozilla Firefox obsługuje najnowsze standardy internetowe, czyli CSS, DOM oraz HTML5. Posiada rozległą ofertę rozszerzeń usprawniających jej pracę i użytkowanie stron internetowych. Wielu użytkowników ceni ją za swoją niezawodność i rozbudowaną ofertę dodatków znacznie rozbudowujących jej podstawowe możliwości.

Mozilla cały czas stara się usprawnić swoją przeglądarkę czasem radykalnie zmieniając jej wygląd, jednak wszystko to ma na celu zbudowanie potężnej i pełnoprawnej przeglądarki, która spełni swoją rolę zarówno jako profesjonalne narzędzie do pracy, jak i codzienne centrum informacji i rozrywki.

Przeglądarka Mozilla Firefox dostępna jest do pobrania w wersjach na systemy Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS.

Mozilla Firefox - pobierz tutaj

Opera

Opera

Opera to przeglądarka wyposażona w rozbudowane funkcje zmiany wyglądu, specjalną stronę startową i cechuje się niskim zużyciem zasobów komputera i stabilnością działania. Wyposażona jest w specjalną stronę startową pokazującą najczęściej odwiedzane przez użytkownika strony internetowe. Dzięki zmianom wyglądu, dodatkowym paskom narzędziowym oraz paskom bocznym możemy dostosować przeglądarkę Opera do własnych upodobań.

W ostatniej wersji przeglądarki dodano specjalną funkcję oszczędzania energii, dzięki której znacznie zmniejszymy zużycie energii przez nasz komputer podczas przeglądania sieci - rozwiązanie to, jest zwłaszcza przydatne jeśli korzystamy z laptopa nie podłączonego do prądu. Dzięki włączonemu trybowi oszczędzania energii możemy nawet dwukrotnie wydłużyć czas żywotności komputera na baterii.

Przeglądarka Opera dostępna jest do pobrania w wersjach na systemy Windows, Mac OS, Linux i Android. Jej mniejsza i lżejsza wersja dostępna jest również do pobrana na iOS i Windows Phone.

Opera - pobierz tutaj Opera Mini - pobierz tutaj

Alternatywne przeglądarki

Nie posiadają tak dużego wsparcia jak te zawarte powyżej, lecz ich niezależność i świeżość rozwiązań w nich zawartych często nadrabiają ewentualne braki funkcjonalności jakie posiada ich duża konkurencja.

Chromium

Chromium

Chromium to bardzo stabilna i bezpieczna przeglądarka typu open-source, stworzona z myślą o bezpiecznym, szybkim i wygodnym korzystaniu z sieci. Chromium jest w pełni kompatybilne z HTML 5 i wraz z każdą nową wersją posiada coraz więcej przydatnych i innowacyjnych funkcji.

Chromium przeznaczone jest głównie dla naprawdę zaawansowanych użytkowników, to na niej bazują przeglądarki Google Chrome i Opera. Jeśli jesteś fanem posiadania innowacyjnych i niezależnych projektów być może zechcesz spróbować protoplasty tych przeglądarek.

Przeglądarka Chromium dostępna jest do pobrania w wersjach na systemy Windows i Linux.

Chromium - pobierz tutaj

Vivaldi

Vivaldi

Vivaldi to przeglądarka internetowa przyjazna szczególnie dla tych użytkowników, którzy pracują na wielu kartach i muszą dbać o porządek w zakładkach. Przeglądarka Vivaldi można by rzec, iż ma swoje korzenie w Operze - została bowiem stworzona przez zespół zarządzany przez Jona von Tetzchnera - współzałożyciela i byłego prezesa Opera Software. Vivaldi pozwala zaoszczędzić czas i lepiej organizować pracę. Menu nie jest zbyt skomplikowane, lecz trzeba poświęcić nieco czasu, by przekonać się do dosyć odmiennego ułożenia interfejsu, który znacznie odświeża metodę korzystania z narzędzia jakim jest przeglądarka internetowa.

Vivaldi to dosyć młoda przeglądarka ( wersja 1.0 zadebiutowała dopiero kwietniu tego roku ), więc warto dać jej szansę i sprawdzić jej inność w stosunku do pozostałych przeglądarek i obserwować jej szybki rozwój i nowe funkcjonalności.

Przeglądarka Vivaldi dostępna jest do pobrania w wersjach na systemy Windows, Mac OS i Linux.

Vivaldi - pobierz tutaj

A jakiej przeglądarki Wy używacie? Macie swoją ulubioną? Może jakaś przeglądarka, która u Was była numerem jeden musiała zostać zastąpiona inną? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami w komentarzach poniżej.

Sprawdź także: - Najlepsze wtyczki do przeglądarek internetowych ; - Darmowe programy do oglądania filmów i słuchania muzyki ; - Darmowe programy do edycji zdjęć i obrazów .

Więcej o: