Tomb Raider (2013) - zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Nowy Tomb Raider to nowa, odmłodzona Lara, a także nowy silnik graficzny, który potrafi sprawić, że nie raz zatrzymamy się by podziwiać widok. Generowanie grafiki na takim poziomie wymaga sporej mocy obliczeniowej, ale na szczęście twórcy postarali się o porządną optymalizacji, w związku z tym posiadacze dwurdzeniowych procesorów bez problemu będą mogli cieszyć się grą. Gorzej jeśli nie posiadamy porządnej karty graficznej - nowa Lara jest bowiem dosyć wymagająca pod tym względem.

Jeżeli gra sprawia Wam problemy z wydajnością, lub jeśli chcecie maksymalnie zwiększyć komfort z gry, przedstawiamy kilka przygotowanych przez nas porad.

1. Zmniejszenie wszystkich opcji niekoniecznie zwiększy wydajność, a na pewno pogorszy jakość grafiki.

Tomb Raider posiada bardzo szczegółowe menu zmiany opcji graficznych, dlatego warto się nim pobawić i sprawdzić przy jakich parametrach otrzymamy najlepsze rezultaty (opcje graficzne można zarówno zmieniać bezpośrednio w grze, jak i w oknie powitalnym przed faktycznym uruchomieniem gry).

Jeżeli chcielibyście otrzymać najwyższą płynność rozgrywki warto wyłączyć lub zmniejszyć takie parametry jak: teselacja, wysoka precyzja (te dwie opcje tylko dla mocnych kart), SSAO, cienie, poziom detali. To właśnie te opcje dodają grze swojej świetności wizualnej, lecz mogą także powodować "lekką czkawkę" dla starszych kart graficznych.

Opcję "Jakość Włosów" warto zostawić na normalnej, zmiana na TressFX spowoduje znaczne zmniejszenie wydajności. Zalecana jest jedynie dla mocnych konfiguracji sprzętowych.

W przypadku gdy nie chcecie mieć ograniczenia w ilości wyświetlanych klatek na sekundę do 60, możecie wyłączyć opcję Synchronizacja Pionowa. Wyłączenie tej opcji powinno dodać od 5 do 20 klatek na sekundę więcej do wydajności, lecz na ekranie może pojawić się za to tzw. screen-tearing.

Oczywiście jeśli zmniejszenie powyższych parametrów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów możemy wyłączyć pozostałe opcje graficzne, aby uzyskać optymalną płynność działania gry.

Square Enix

2. Rozdzielczość ekranu.

Im większa, tym więcej szczegółów na ekranie, ale i mniejsza wydajność. Warto pobawić się ustawieniami rozdzielczości i wybrać taką która najbardziej nam będzie odpowiadać, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości.

Naturalnie ustawienie rozdzielczości na domyślną naszego monitora przyniesie najlepsze rezultaty pod względem ostrości i jakości obrazu, lecz zmniejszenie tego o jeden stopień np. z 1920x1080 na 1680x1050, może przynieść nam duże zoptymalizowanie gry, niewielkim kosztem ostrości.

3. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne.

Bardzo często przyczyną obniżonej wydajności jest posiadanie starych sterowników do karty graficznej. Najnowsze sterowniki do kart NVIDIA Geforce możecie pobrać tutaj , a do AMD Radeon tutaj .

Square Enix

4. Poczekaj na aktualizację do gry.

Być może twórcy przegapili coś przy optymalizacji gry i załączą łatkę do przyszłej aktualizacji. Gra powinna automatycznie zostać zaktualizowana przez usługę Steam.

5. Wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje otwarte w tle.

Przeglądarka internetowa, czy odtwarzacz multimedialny - aplikacje te zużywają dostępną pulę pamięci i obciążają procesor, jednocześnie zmniejszając dostępne zasoby dla gry.

Square Enix

6. Jeśli powyższe punkty nie pomogły, można spróbować usunąć i zainstalować grę jeszcze raz.

Być może jeden ze składników został źle zainstalowany, został nieumyślnie zmieniony, lub go brakuje, co może powodować obniżenie wydajności gry.

Więcej o: