Duże zainteresowanie usługą anonimizacji oferowaną przez Pirate Bay

Już w tym tygodniu zarejestrowani użytkownicy szwedzkiego trackera torrentów The Pirate Bay będą mogli korzystać z usługi VPN IPREDator, która zapewni im anonimową wymianę danych.

Według informacji szwedzkiej gazety"The Local", powołującej się wypowiedzi rzecznika The Pirate Bay, zainteresowanie usługą jest olbrzymie: od momentu jej zaanonsowania zarejestrowało się już 113 000 osób chcących łączyć się z Internetem przez bramę VPN. 80 procent z nich to obywatele Szwecji. Korzystanie z IPREDatora - który nie zapisuje żadnych danych o połączeniu - ma kosztować miesięcznie 5 euro.

Usługa The Pirate Bay jest reakcją na wprowadzenie dyrektywy UE w sprawie egzekwowania praw do własności niematerialnej (Intellectual Property Rights Enforcement Directive, IPRED), która weszła w życie w Szwecji pierwszego kwietnia. Na mocy tej dyrektywy właściciele praw do utworów mogą za pośrednictwem sądu uzyskać dane użytkowników, którzy wymieniają się materiałami chronionymi przez prawa autorskie.

Wkrótce po wejściu nowego prawa w życie natężenie ruchu internetowego w Szwecji uległo spadkowi. Prowider internetowy Netnod odnotował np. zmniejszony o 30 procent ruch na łączach. Rzecznik szwedzkiej Partii Piratów Christian Engström w rozmowie z BBC podkreślał, że ruch generowany przez współdzielenie plików znowu wzrośnie, kiedy tylko użytkownicy wprowadzą odpowiednie zabezpieczenia.