Rozwiązywanie problemów z temperaturą

Zbyt wysoka temperatura wewnątrz obudowy komputera może powodować poważne problemu w jego działaniu. Przyjrzyjmy się, czym najlepiej monitorować temperaturę podzespołów swojego komputera. Pozwoli Ci to zawczasu zareagować na groźbę przegrzania karty graficznej czy procesora.

HWMonitor to program do monitorowania temperatury, obsługujący najpopularniejsze chipsety, w szczególności procesory karty graficznej czy technologię S.M.A.R.T. dysków twardych.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu zobaczysz główne okno, w którym znajduje się rozwijane drzewko. Klikając poszczególne gałęzie, przejdziesz do poszczególnych kategorii komponentów, wyświetlając ich temperatury. Kolejno wyświetlane wartości oznaczają temperaturę: rzeczywistą, minimalną i maksymalną.

W przypadku wentylatorów jest także podawana ich szybkość w obrotach na minutę. Jeżeli stwierdzisz niedziałający wentylator, zainteresuj się temperaturą chipsetu, który on chłodzi.

embed

Rys. Pokazywane od góry temperatury: płyty głównej, procesora i dysku twardego

Jeżeli pokazywana temperatura jest wyrażona w Fahrenheitach, zawsze możesz zmienić ją w opcjach na temperaturę w Celsjuszach.