Problemy z podkręcaniem - jak ponownie uruchomić komputer

Właśnie zmieniłeś w BIOS-ie ustawienia procesora lub pamięci RAM w celu ich podkręcenia. Po ponownym uruchomieniu słychać pracę wiatraczków i dysków, ale monitor nie włącza się.

Podczas podkręcania tak wyśrubowałeś parametry procesora lub pamięci, że któryś z tych komponentów przestał prawidłowo działać. Musisz więc przywrócić wcześniejsze ustawienia, ale jak to zrobić, gdy ekran pozostaje czarny? Jest na to kilka sposobów:

Naciśnij przycisk Reset na obudowie. W ten sposób często udaje się przywrócić fabryczne ustawienia BIOS-u, a w efekcie prawidłowo uruchomić komputer.

Jeśli zawiedzie pierwszy sposób, wyłącz komputer i odłącz go od prądu. Wyjmij kartę graficzną i kości RAM. Teraz włącz komputer, odczekaj kilka sekund i wyłącz go. Na powrót włóż kartę graficzną i pamięć RAM. BIOS powinien potraktować tę operację jako zmianę konfiguracji komputera i uruchomić się ze standardowymi ustawieniami.

 

Rys. Wyjęcie na chwilę baterii z płyty głównej spowoduje wyczyszczenie ustawień BIOS-u

Jeśli Twoja płyta główna ma zworkę do kasowania ustawień BIOS-u, użyj jej przy wyłączonym komputerze. W instrukcji płyty głównej znajdziesz informację, czy i gdzie na płycie jest taka zworka.

 

Ostatnim sposobem jest odłączenie komputera z kontaktu, wyjęcie na kilka sekund baterii podtrzymującej napięcie na płycie głównej i włożenie jej z powrotem. Po tej operacji komputer powinien uruchomić się prawidłowo.