By powiedzieć sobie o podatku o czynnościach cywilnoprawnych, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czym są czynności cywilnoprawne? Najprościej rzecz ujmując, są to wszystkie czynności, które dotyczą prawa cywilnego. Istnieją one wyłącznie pomiędzy podmiotami prawa cywilnego. Oznacza to, że w momencie, kiedy kupujemy coś od przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż, jest to stosunek prawny (on jest podmiotem prawnym), jednak jeśli kupujemy samochód od poprzedniego użytkownika, mamy już do czynienia ze stosunkiem cywilnoprawnym.
Czynnościami cywilnoprawnymi podlegającymi obowiązkowi zapłacenia podatku są:
Istnieją czynności cywilnoprawne zwolnione z obowiązku podatkowego. Jest ich wiele, jednak do najczęściej spotykanych należą:
Były to jedynie przykłady czynności cywilnoprawnych zwolnionych z obowiązku płacenia podatku, ale istnieją również podmioty, które zwolnione są z podatków z każdej czynności cywilnoprawnej. Należą do nich między innymi organizacje pożytku publicznego, Skarb Państwa, samorząd terytorialny i jego jednostki czy osoby, które na własne potrzeby nabywają sprzęt rehabilitacyjny, wózek inwalidzki, motocykl, samochód osobowy (osoby o określonym stopniu niepełnosprawności).