Od 1 stycznia 2016 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące opłacania składek ZUS przez osoby pracujące na umowę-zlecenie. Zgodnie z nimi ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu obowiązkowo podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług.
Osoby, które pracują na umowę-zlecenie mają obowiązek odprowadzać składki emerytalne, rentowe oraz wypadkowe od dnia zawarcia umowy-zlecenia do dnia zakończenia umowy lub jej wygaśnięcia.
W przypadku, gdy jedynym tytułem do ubezpieczeń zleceniobiorcy jest umowa-zlecenie, wówczas ma on obowiązek opłacania składek emerytalnych i rentowych. Sytuacja przedstawia się różnie, gdy zleceniobiorca posiada kilka tytułów do ubezpieczeń.
Jeżeli zleceniobiorca wykonuje zlecenie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, przedmiot umowy pokrywa się z charakterem tej działalności, a wykonywana umowa jest traktowana jako przychód z działalności, wówczas zleceniobiorca nie ma obowiązku uiszczania składek ZUS z tytułu umowy-zlecenia, płacąc składki z tytułu prowadzonej działalności.
Jeżeli zleceniobiorca jednocześnie wykonuje pracę z tytułu kilku umów-zleceń, wówczas jego tytułem do ubezpieczeń jest umowa zawarta najwcześniej. Może on również dobrowolnie płacić składkę emerytalną i rentową z tytuły wybranej przez siebie umowy-zlecenia.