Tesla. Niektórzy mówią, że czwarta motoryzacyjna firma świata to piramida

Robert Kędzierski
Jedni nie mogą wyjść z podziwu nad tempem, w jakim zdobywa popularność. Inni są nim zaniepokojeni. Tymczasem spółka, która co rusz prezentuje nowe prototypy, ale nie przynosi żadnego zysku, wyrosła na czwartego producenta samochodów na świecie. Jedni twierdzą, że stało się tak za sprawą geniuszu Elona Muska, inni mówią - mocno na wyrost - o piramidzie finansowej. Czym jest Tesla? 

Czy Elon Musk jest drugim Stevem Jobsem? 

12 października 2007 roku magazyn Forbes poświęcił okładkę Nokii. Na zdjęciu wyglądający na zadowolonego biznesmen trzyma niezwykle modny w owym czasie składany telefon fińskiego giganta. Tytuł "Miliard klientów. Czy ktokolwiek jest w stanie doścignąć króla komórek" wydawał się pytaniem retorycznym. 

Zaledwie dwa miesiące później Steve Jobs, ówczesny szef Apple zaprezentował odpowiedź na to pytanie. Był nią iPhone. Urządzenie, które zmieniło telefon w smartfon, które zrewolucjonizowało media i wiele innych branż. 

Rok później, w 2008 r. Elon Musk, młody, ekscentryczny miliarder, który majątek zbił między innymi dzięki udanym inwestycjom w PayPal, zaprezentował samochód elektryczny. Tesla Roadster miał być "iPhonem na kółkach". 

O tym, jak świat smartfonów zmienił się przez dekadę, nie trzeba nikogo przekonywać. Od nieporęcznych cegieł doszliśmy do flagowców bez ramek, które zapewne już w przyszłym roku będziemy mogli zginać.  

Branża motoryzacyjna podobnej rewolucji przez ową dekadę nie przeszła. Elektryczne samochody tak powszechne jak smartfony nie są. 

Z Teslą przez ostatnią dekadę stało się jednak coś niezwykle ważnego. 

Czwarta motoryzacyjna firma świata 

Spółka Elona Muska to dziś czwarta firma motoryzacyjna świata. Całkiem imponujący wynik jak na firmę, która pierwszy rok działalności zamknęła przychodem w wysokości 14 mln dol. Kolejny rok był dla Tesli dużo lepszy  - przychód w 2009 roku wyniósł już grubo ponad 100 mln dol. Do roku 2012 osiągnął 0,4 mld. Wtedy właśnie zaprezentowano model Tesla S Sedan. Jeden z najważniejszych w historii firmy, który dla wielu stał się właśnie "iPhonem na kółkach".  

Tesla Model STesla Model S fot. aut. Tesla Motors Inc.

Przychody wystrzeliły - w 2013 roku z 400 mln dol. zrobiły się dwa miliardy. W kolejnym roku przychód wyniósł już trzy, później cztery. Zeszły rok firma zamknęła z przychodami na poziomie 7 mld dol.  

Kończący się rok jest dla firmy jednym z najważniejszych. Jedną z najważniejszych premier był Model 3 – pierwszy samochód Tesli, który ma być dostępny na szeroką skalę.  

Od 2012 roku wzrost wyceny Tesli wyniósł 1800 proc. Chociaż odnotowała stratę (0,6 mld za 2016 r.), w tym czasie Ford urósł o 13,5 proc. ( w 2016 r. był na plusie 4,6 mld. dol.), a GM o 53 proc (zysk za 2016 wyniósł 9,4 mld) - donosi BI. Równie kontrastowo wyglądają przychody - firma Muska miała ich w zeszłym roku 7 mld, Ford 151 mld, a GM 166 mld.  

Mocne słowo "piramida"

Dla wielu komentatorów w tym kontekście wycena Tesli wydaje się szalona. 

Tesla to albo największa piramida finansową, jaka kiedykolwiek istniała, albo w końcu wypali.

- stwierdził Mike Jackson, prezes jednego z największych dealerów samochodów w USA.  

Skomentował w ten sposób wygórowaną wycenę Tesli oraz entuzjazm inwestorów. Nieco na przekór danym widniejącym w słupkach "przychody" oraz "zysk" to właśnie akcje General Motors otrzymały rekomendację wstrzymującą, gdy przy przynoszącej straty Tesli zapala się ikonka "kupuj".  

Piramida finansowa to naprawdę mocne określenie, które czasem pojawia się w kontekście Tesli. Jest określeniem nieprzystającym do rzeczywistości. Piramida jest bowiem maszynką do wyprowadzania pieniędzy inwestorów, którzy zyskać mogą jedynie wtedy, gdy sami pozyskają kolejnych. W takiej strukturze ci, którzy są u dołu piramidy, swoimi wpłatami finansują zyski tych u góry. W przypadku Tesli określenie takie jest myleniem pojęć. 

Kupowanie przyszłości

Istnieją jednak obiektywne dowody na to, że zamawianie samochodu w Tesli wiąże się z ryzykiem. Klienci Tesli muszą bowiem wpłacać zaliczki. Na ten krok zdecydowało się już pół miliona osób. Elon Musk znalazł świetny sposób na pozyskanie pieniędzy z rynku. Zamiast do inwestorów, którzy nie udzieliliby pożyczki za darmo, wyciągnął rękę do przyszłych klientów. A ci, jak widać z liczb, mu ufają.  

Pytanie tylko, czy właściciel firmy tego zaufania nie nadużyje. Jak na razie pytanie o to, czy interes Tesli się zawali, wydają się całkowicie bezpodstawne. Ale pytanie o to, ile zamawiający będą musieli czekać na zamówione samochody, można już zadać.

Fabryki Tesli nie wyrabiają się bowiem z produkcją. W trzecim kwartale Tesla wyprodukowała zaledwie 260 sztuk Modelu 3. To zdecydowanie mniej niż 1500 aut, które zakładał plan, ogłoszony w lipcu przez prezesa spółki Elona Muska.  

Tesla tłumaczy, że to efekt "wąskich gardeł", problemów z aktywacją części podsystemów produkcyjnych w fabryce w Kalifornii, a także Gigafactory w Nevadzie. Spółka uspokaja: - Rozumiemy, co trzeba naprawić i jesteśmy pewni, że w najbliższym czasie zajmiemy się problemami z wąskimi gardłami produkcyjnymi.   

Elon Musk zapowiadał, że początkowy okres produkcji Modelu 3 będzie "piekłem". Według jego planów w sierpniu fabrykę Tesli miało opuścić około 100 tych samochodów, we wrześniu blisko 1500, ale już w grudniu produkcja miała sięgnąć 20 tys. Modeli 3.  

Media donoszą, że ci, którzy zniecierpliwili się długim czekaniem, miewają problemy z odzyskaniem wpłaconej zaliczki. Stosunkowo niewielkiej, bo wynoszącej zaledwie 1000 dolarów. Przy cenie samochodu kosztującego 35 tys. dol.  

W ciągu ostatniego miesiąca wielokrotnie wysyłałem do Tesli zapytanie dotyczące mojego wniosku o wycofanie depozytu. Za każdym razem pytają o mój adres twierdząc, że czek już jest w drodze. Nigdy nie przychodzi.

- twierdzi jeden z użytkowników Tesla Motor Forums. I nie jest jedyny. Depozyt wpłacany Tesli jest jednak refundowalny. A to kolejny koronny dowód na to, że Tesla nie jest piramidą finansową.  

Tesli nie sposób prawidłowo wycenić

Aswath Damodaran, profesor ekonomii z Uniwersytetu Nowojorskiego przewiduje, że w ciągu następnej dekady przychody wyniosą ok. 93 mld dol. Firma będzie jednak potrzebować 15,5 mld dol. inwestycji w ciągu następnych siedmiu lat.  

Wielu zgodzi się z poglądem, że wartość Tesli jest przeszacowana, podczas gdy giganci tacy jak General Motors są mocno niedoszacowani.

Najwyraźniej Elon Musk stworzył niebywale potężną markę. Siłą Tesli jest olbrzymie zaufanie jej inwestorów i przyszłych klientów, którego, jak na razie, nie są w stanie złamać żadne złe wieści.  

Elektryczna rewolucja czy eko-hipokryzja?

Tych może jednak przybywać. Elektryczne samochody mają bowiem być bezpieczne dla środowiska, tańsze w użytkowaniu niż poczciwe benzyniaki. Pojawiają się jednak głosy podważające ekologiczność samochodów elektrycznych.  

Problemów na tym polu jest co najmniej kilka. Najważniejszy to odpowiedź na pytanie: czy zastąpienie samochodów spalinowych elektrycznymi uratuje środowisko naturalne czy wręcz przeciwnie – zrujnuje je. Pojazdy wymagają bowiem akumulatorów, a ich produkcja i późniejsza utylizacja jest dla natury kosztowna. Specjaliści Światowego Forum Ekonomicznego policzyli, że dopiero po przejechaniu 125 tys. km. elektryk jest bardziej "eko" od diesla. W przypadku silników benzynowych jest to 60 tys. km.  

Mogło by się też wydawać, że auta elektryczne nie zatruwają powietrza spalinami. To częściowa prawda. Kluczowe znaczenie ma sposób wytworzenia energii elektrycznej, która je zasila. Jeśli pochodzi ze źródeł odnawialnych, elektryczne pojazdy są lepsze dla środowiska. Badania przeprowadzone w USA dowodzą jednak, że prąd pochodzący wyłącznie z węgla zmienia bilans.  

Produkcja akumulatora do jednego samochodu wymaga tyle kobaltu, ile potrzeba do wyprodukowania 1000 smartfonów (ok. 5-6 gramów). Ten niezwykle rzadki metal pochodzi dziś głównie z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie wydobywa się go w nieludzkich warunkach, niszcząc jednocześnie rzeki.  

Elektryczna kropla w spalinowym oceanie

Nie ma zatem pewności, że świat jest w pełni gotowy przesiąść się na elektryczne samochody. Rocznie sprzedaje się ich na świecie 88 mln. Po drogach jeździ dziś ok. 1,2 miliarda samochodów, w 2035 roku ma ich być 2 miliardy. Auta elektryczne to kropla w tym oceanie - jeździ ich ok. 2 mln (dane „Global EV Outlook 2017”).

Są oczywiście dowody na to, że ewolucja Muska ma wielkie szanse na sukces. Zaprezentowana kilka tygodni temu elektryczna ciężarówka Semi cieszy się wielkim powodzeniem. Pierwsi klienci na futurystyczny pojazd będą musieli poczekać jednak przynajmniej do 2019 roku. Do tego zamawiając Semi, muszą na start wpłacić 20 tys. dolarów zaliczki (początkowo 5 tys.), a cena końcowa pojazdu w wersji podstawowej to 150 tys. dolarów.

Elon Musk prezentuje dwa nowe samochody Tesli: ciężarówkę Semi i osobowy Roadster 2Elon Musk prezentuje dwa nowe samochody Tesli: ciężarówkę Semi i osobowy Roadster 2 Fot. Tesla

Firmy mają jednak nadzieję, że koszty zakupu zwrócą im się z nawiązką podczas eksploatacji pojazdu. Zamiast drogiej ropy, trzeba będzie "tankować" energię elektryczną. Musk twierdzi nawet, że korzystanie z tradycyjnych pojazdów spalinowych to "ekonomiczne samobójstwo". Giganci tacy jak Walmart, J.B.Hunt czy Anheuser Buch uwierzyli w tę filozofię. Jak na razie jednak wiemy o 285 zamówionych pojazdach. 

Nie jest zatem przesądzone, że to właśnie elektryczne auta Tesli będą autami nowej ery. W Japonii na przykład coraz popularniejsze stają się samochody na wodór. Toyota nie potrafi rozbudzić takiego entuzjazmu wobec swojego Miraia. Batalia o elektryczną przyszłość wcale nie jest przesądzona. Jak i sukces lub porażka Tesli.  

Więcej o:
Komentarze (61)
Tesla. Niektórzy mówią, że czwarta motoryzacyjna firma świata to piramida
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 27 razy 13

  Nokia nie jest tu zbyt dobrą analogią. Była firmą, która nie tylko wartością giełdową, ale wielkością produkcji, obrotami i zyskami zabijała konkurencję, a ją samą zabiła czysta, bezczelna arogancja. To bardziej analogia do GM, niż do Tesli. Choć pod jednym względem występuje podobieństwo: na długo przed niekontrolowanym lotem Nokii na dno można było zauważyć, że sprawy w niej idą w bardzo złym kierunku. Zresztą w przypadku GM też tak było, tylko upadek trwał dużo dłużej.

  Tesla oczywiście jest piramidą finansową, ale nie sądzę, by był to wynik działań zaplanowanych przez jej szefa. Tak wyszło, ale to tylko uboczny wynik talentów marketingowych Muska, które zamieniły elektryfikację transportu w rodzaj irracjonalnej religii. Nie liczą się koszty, możliwości, stan techniki, liczy się wiara, że to musi nastąpić teraz zaraz.

  Owszem, Tesla namieszała w branży bardzo ostro (a przy okazji obudziła śpiące niedźwiedzie), ale czwartą firmą motoryzacyjną świata jest tylko i wyłącznie w opartej na niczym wycenie nowojorskiej giełdy. Pod względem zysków jest obecnie dokładnie NAJGORSZĄ firmą motoryzacyjną na świecie - nikt inny na taką skalę i aż tak konsekwentnie nie traci pieniędzy. Pod względem wielkości produkcji (poniżej 100 tysięcy sztuk rocznie) Tesla mieści się w piątej dziesiątce światowych producentów. Ewentualny wzrost produkcji do pół miliona samochodów wprowadzi ją do czwartej dziesiątki, z milionem zmieści się w trzeciej dziesiątce. W roku 2016 czwarte miejsce przypadło GM z produkcją 7.793.066 samochodów wszelkiego rodzaju. STO RAZY WIĘCEJ od Tesli!

  Czy samochody Tesli są iPhonami na kółkach? Jeśli by tak było, to samochody elektryczne byłyby smartfonami, czyli oferowałyby za wyraźnie wyższą, ale akceptowalną cenę wszystko to, co miały zwykłe telefony, a do tego dokładałyby bardzo szerokie, zupełnie nieosiągalne wcześniej możliwości. Jedyną przeszkodą w ich upowszechnieniu i dominacji byłoby uzmysłowienie tych możliwości nabywcom. Samochody elektryczne spełniają tylko jeden z tych warunków: są dużo droższe od spalinowych. Póki co nie górują niezawodnością, zasięgiem, mocą i osiągami (wyłączając Tesle z ich absurdalnymi parametrami), nie rozwiązują problemów ekologicznych (najwyżej je łagodzą), a do tego tworzą całą masę nowych problemów, choćby z pozyskiwaniem surowców, czy ładowaniem akumulatorów (wraz z konsekwencjami).

  Ale nawet zakładając, że samochody elektryczne zasilane z akumulatorów takich, jakie są obecnie dostępne, oraz tych, które są zapowiadane przez poważnych graczy, osiągną sukces i przy wsparciu rządowym zaczną wypierać samochody spalinowe, to skąd pomysł, że największy kawałek tortu wykroi firma, która nie umie na siebie zarobić? Nie umie realizować własnych planów (bez czego planowane zyski zmieniają się w straty)? Nie umie wdrożyć samochodu do produkcji bez wizyty w piekle? Nie widzi kłopotów i przeszkód, które widać z zewnątrz nieuzbrojonym okiem? Której model biznesowy ludzie z branży samochodowej opisują jednym słowem: KATASTROFALNY? Którą prowadzi marzyciel planujący podbój Marsa i ustawiający pod tym kątem wszystkie swoje ziemskie biznesy?

 • Oceniono 21 razy 11

  Do szybkiego ładowania SEMI potrzeba przyłącza o mocy 1600 MW, to tyle ile zużywa 3 tysięczne miasteczko. Proste pytanie. Czym będą ładowane samochody Tesli? Już dziś sieć przesyłowa w USA robi bokami i na porządku dziennym są wyłączenia prądu. Zwłaszcza w Kaliforni, gdzie prądu brakuje od lat osiemdziesiątych. W lecie jest po prostu dramat. A Musk chce jeszcze podłączyć miliony samochodów. Do czego? Kto ma pieniądze na rozbudowę sieci? Nikt. Nie ma kobaltu na produkcję takich ilości akumulatorów, to kolejny problem. Akumulatory to kompletny bezsens energetyczny ale co tam. Ważna jest WIZJA. Porównując Teslę do Apple trzeba pamiętać, że ta ostatnia ma kosmiczną wycenę na giełdzie ale poniżej 10% rynku smartfonów. Gdyby nie "religijny zapał funboyów" już dawno byłoby po balu. Produkty Apple to niszowa produkcja. Gdyby nie szum medialny sowicie opłacany przez Apple to by się to dawno wywróciło. Za mojego smartfona zapłaciłem 300 pln i jestem z niego zadowolony. Żeby nie było, to jestem inżynierem informatykiem i nie tylko umiem "apki" używać ale tworzyć. I nigdy nie miałem i nie będę miał żadnego produktu Apple bo po prostu wolę dziesięć razy tańsze produkty, które robią to samo. Argumentów o "przewadze technologicznej" Apple nie przyjmuję bo jakość grafiki mnie zupełnie nie interesuje, ani wygląd, ani waga, ani inne "ważne" parametry tego produktu. Mam też zasadnicze wątpliwości odnośnie całej "smartfonowej rewolucji", bo jak widzę, do czego ludzie tego używają to żal tylną część ściska.

  Tesla zachowuje się jak bliźniak Apple. Widziałem na ulicy Teslę ale tylko w Hong Kongu, w sam raz "rynek". Ale ile można sprzedać samochodów po 90 tys usd? Tesla z wolumenem produkcji ląduje w piątej dziesiątce i tam jest jej miejsce. Reszta to propaganda.

 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 9 razy 5

  Wszystkich miłośników Tesli chcę zapytać: ile potrwa podróż z Poznania do Amsterdamu? Zakładając, że nie będzie korków. A ile potrwa ta sama podróż samochodem klasycznym?
  Jeżeli ktoś udowodni, że Teslą będzie szybciej to zjem swoją choinkę.

 • fafarafafafa

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Kędzierski, Tesla to "pół-piramida". Od "zwykłej" piramidy różni się tym, że nie przynosi zysków nawet tym, którzy kupili akcje wcześniej. Natomiast istota, czyli finansowanie całej działalności z kapitału pozyskiwanego na bieżąco z rynku, jest jak najbardziej podstawą funkcjonowania Tesli.
  Czyli Musk nawet porządnej piramidy nie potrafi zrobić :-D
  Na chwile obecną to nie tyle piramida, co bańka. Porównywalna do tulipanów, albo dotcomów. Aż ktoś kiedyś wreszcie powie "sprawdzam". I będzie bolało.

 • rownowaznik

  Oceniono 7 razy 3

  I gdzie tu rewolucja. Przedpłaty i niemoc produkcyjna to już lata temu opanowały choćby FSM czy FSO.

 • koandre

  Oceniono 5 razy 3

  Rocznie sprzedaje sie ich 88 mln, z czego 2 mln jezdzi po drogach. 86 mln to zabawki?

 • Tomasz Kobrzyński

  Oceniono 7 razy 3

  Po co czekać pół roku na Teslę 3, której serwisowanie potem będzie udręką albo która będzie się psuć jak Tesla S, skoro jest już lepszy samochód na rynku: Chevrolet Bolt? Tesla uczy się robić samochody na klientach i kasuje ich niemiłosiernie za wszystko, wysoka cena zakupu, czekanie na auto, potem serwis tylko u nich pod rygorem utraty gwarancji, itd, a setki inżynierów i sto lat doświadczenia GM zaowocowało takim autem jak Bolt - nieporównywalnie lepszym niż kolejny rodzących się bólach (klientów) eksperyment Tesli...

 • klm747

  Oceniono 8 razy 2

  pismak Kędzierski odkrywa Amerykę...
  od dawna wiadomo, że ta bańka pęknie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX