Nadchodzi Dzień Ziemi. To dobry moment, by sprawdzić, skąd pochodzi żywność. Dzięki nim dowiesz się, co jest ekologiczne

74 proc. Polaków sprawdza, czy żywność, którą kupują jest eko. Nic dziwnego, naturalne produkty są lepszej jakości. Ekologiczna żywność to nie tylko lepszy smak, ale i pozytywny wpływ na planetę. Jej kolejne zalety będzie można poznać dzięki wyjątkowej akcji Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. Przez cały tydzień ekologiczne warzywa, przetwory, kasze, a nawet słodycze i kawy będzie można kupić znacznie taniej. Niespodzianek jest więcej.

Dzień Ziemi to świetna okazja, by uświadomić sobie, co ma największy wpływ zarówno na los planety, jak i na nasze zdrowie. W czasie, w którym słowo "środowisko" jest odmieniane przez wszystkie przypadki, warto pamiętać też, jak istotnym aspektem związanym z ekologią jest żywność. To, co żywność zawiera, z czego się składa, czy jest naturalna, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasz stan.

Świętuj Dzień Ziemi produktami ekologicznymi. Sprawdź, jakie to zdrowe

Właściwe odżywianie jest kluczowe. Dla zdrowia ma znaczenie, skąd pozyskujemy składniki odżywcze takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Kluczowe są też proporcje w tym, co spożywamy. Naukowcy od lat zachęcają, by nie tylko rezygnować z nadmiaru cukrów czy złych tłuszczy, ale i nie ulegać pokusie nadmiernego spożycia przetworzonej żywności bogatej w sztuczne dodatki chemiczne.

Jak zatem mieć pewność, że to, co jemy, jest dla nas dobre? Rozwiązaniem jest sięgnięcie po produkty ekologiczne. Zalet im nie brakuje. Często mają lepszy smak i aromat. Są wytworzone w sposób naturalny, zgodny z naturą, czyli właśnie taki, jaki sprzyja naszemu organizmowi. Jedną z najistotniejszych zalet żywności ekologicznej jest to, że jest wolna od syntetycznych pestycydów i nawozów, które z czasem mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm. Rolnictwo ekologiczne, będące podstawą ekologicznych produktów spożywczych, promuje również bioróżnorodność poprzez stosowanie naturalnych metod, takich jak płodozmian i kompostowanie. Pojęcia tak istotne nie tylko w Dniu Ziemi. Żywność ekologiczna często zawiera też wyższe poziomy składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

materiał promocyjny

Polacy chcą ekologicznej żywności. 74 proc. sprawdza, co kupuje. "Żywność eko jest lepsza"

Badania Polskiej Izby Żywności Ekologicznej dowodzą, że coraz więcej osób upewnia się, że żywność, którą kupuje, jest eko. Robi to aż 74,3 proc. często lub zazwyczaj. Polacy mają też świadomość, że produkty eko są lepszej jakości, są lepsze dla zdrowia, mają lepszy smak – właśnie te odpowiedzi wskazują w badaniu. Dlatego też Polska Izba Żywności Ekologicznej w ramach akcji Zielony Tydzień, która trwa od 17 do 23 kwietnia, postanowiła jeszcze bardziej zachęcić Polaków do sięgania do tego, co lepsze dla zdrowia. W powyższym terminie każdy będzie mógł znaleźć ekologiczną żywność dla siebie w promocyjnej cenie. Wybór będzie wyjątkowo duży. Wśród produktów znalazły się i świeże warzywa oraz owoce, a także przetwory. Ekologiczne soki owocowe, kiszonki (w tym kapusta czy ogórki), będą znacznie tańsze. Ekologiczna żywność w specjalnej cenie to również oleje (kokosowy, z nasion konopi), produkty mleczne i zbożowe, takie jak mąki, makarony, kasze, ciastka. Oraz chleby robione na zamówienie.

Na stronę organizatora akcji sięgnąć warto z jeszcze jednego względu. Z okazji wyjątkowego tygodnia dostępne będą niecodzienne, wyjątkowe wersje produktów. Wśród nich ekologiczne słodycze, sezamki, kulki mango w czekoladzie. Na liście produktów znalazła się też aromatyczna kawa oraz wino. Tydzień specjalnych cen będzie też świetną okazją, by poznać zalety ekologicznych produktów probiotycznych, kosmetyków, w tym dezodorantów, które również mogą być eko.

Warto wybierać żywność ekologiczną zamiast tej pochodzącej z rolnictwa konwencjonalnego. Wspierając lokalne gospodarstwa rolne, które stosują zrównoważone praktyki rolnicze do produkcji wysokiej jakości polskiej żywności ekologicznej bez pozostałości sztucznych pestycydów, umożliwimy sobie prowadzenie zdrowego życia. W ten sposób dbamy również o środowisko wokół nas.

Zielony Tydzień jest finansowany przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Zbóż i Przetworów Zbożowych. Lista producentów biorących udział w akcji jest długa, znaleźli się na niej: 2beBIO, Bartolini, Ben&Anna, Berries Polska, Biofood, Bioplanet, Botanica Farm , Cocoa, Croc-Crac (Bioveri), Dolina Czerska, Eco Mindset , Eko Łukta , Eko Wital , Farma Świętokrzyska, Helpa, If you care, Juchowo Farm, Living Food , Manufaktura Maurera, Młyny Wodne , Organic House, Piekarnia Gzik, Polska Róża , Puffins, Purobio, Quba Café Serwis , Runoland, Świeże Warzywa i Owoce, VivoLoVin, Zakwasownia.

Szczegóły na stronie: www.jemyeko.com/zielony-tydzien/.

materiał promocyjny

https://jemyeko.com/wp-content/uploads/2023/03/Raport-srodokresowy-Eurolisc.pdf

Materiał promocyjny marki Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.