Jak wybrać smartfon idealny do robienia zdjęć. Wyjaśniamy, co to znaczy superjasny obiektyw

Smartfon idealny powinien robić idealne zdjęcia. Znalezienie tego typu urządzenia wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. A jeśli nie wiemy, co w specyfikacji urządzenia faktycznie jest przełomem dla fotografii mobilnej, może być nam jeszcze trudniej. Na szczęście na rynku debiutuje smartfon, który ma najjaśniejszy obiektyw, matrycę, która świetnie "widzi w ciemności" i korzysta z ultranowoczesnych, autorskich technologii jednego z najważniejszych producentów smartfonów na świecie. Efekt? Idealne zdjęcia nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych, oszałamiające zbliżenia i profesjonalne ujęcia makro. Trudno znaleźć smartfon, który pozwoli na bardziej profesjonalne zdjęcia.

Odpowiedzią na potrzeby fanów profesjonalnej fotografii mobilnej jest HUAWEI P60 Pro. Nie tylko jest flagowcem z krwi i kości, który poradzi sobie z każdym zadaniem. Na szczególną uwagę zasługuje tu aparat. Jego możliwości są imponujące.

Najjaśniejszy obiektyw, matryca, która "widzi" nawet w ciemności

HUAWEI P60 Pro robi po prostu zdjęcia idealne w zasadzie zawsze i wszędzie. Chcesz zrobić perfekcyjne zdjęcia nocne? Ten smartfon sobie z tym poradzi, bo producent zastosował tu kilka współdziałających ze sobą technologii. W HUAWEI P60 Pro mamy trzy współpracujące ze sobą obiektywy. Mają wielkie zalety.

Po pierwsze mamy tu najjaśniejszy obiektyw główny dostępny na rynku. Za tę jasność odpowiada przysłona, czyli ten element aparatu, który decyduje o tym, ile światła wpuścić do środka. HUAWEI P60 Pro dysponuje aparatem ze zmienną przysłoną działającą w zakresie f/1.4 -f/4.0. Istnieje oczywiście możliwość jej ręcznej regulacji. Ta druga wartość oznacza "dużo światła". A im więcej światła, tym jaśniejsze zdjęcie. Sama przysłona to nie wszystko. O jakości zdjęć decyduje też matryca, czyli element, na który pada światło.

Materiał promocyjny

W przypadku HUAWEI P60 Pro to zaawansowany układ RYYB. Jest w stanie zaabsorbować do 40 proc. więcej światła, niż matryca tradycyjna. A im więcej światła przyjmuje, tym więcej danych, a więc i więcej szczegółów widzimy na zdjęciach. Nasze oko widzi niemal całkowitą ciemność, a matryca w HUAWEI P60 Pro widzi niewyobrażalnie dużo.

I tu do gry wchodzi trzeci element – dopracowany tryb nocny. Najnowszy smartfon Huawei "rozumie", że jest za ciemno i sam dobiera automatyczne parametry. To właśnie dlatego zdjęcia są superjasne tuż przed zmrokiem, nocą, w ciemnych pomieszczeniach, w słabym świetle świec, księżyca, pojedynczej żarówki. Z tego samego względu aparat uchwyci subtelne światło gwiazd, budynków, nawet tych w oddali. Pozwoli nam dostrzec to, czego w danym momencie oko dostrzec nie może.

Idealne zdjęcia wymagają zastosowania innych rozwiązań. Chcesz mieć wyjątkowe, budzące zachwyt zdjęcie Księżyca? HUAWEI P60 Pro wykorzystuje sztuczną inteligencję. W tym konkretnym wypadku perfekcyjne zdjęcie wychodzi dzięki zastosowaniu mechanizmu dodawania tekstur – sztuczna inteligencja rozumie, jaki efekt chcemy osiągnąć i nam w tym pomaga. Narzędzie rozpoznające i wzmacniające tekstury działa w wielu innych sytuacjach i przynosi spektakularne efekty np. gdy fotografujemy szkło lub skórę, gdyż smartfon pomaga nam podkreślić ich wyjątkową fakturę i strukturę. Kolejnym narzędziem są algorytmy, które realizują określone scenariusze. To konieczne, bo innych ustawień wymaga zdjęcie przyjaciół na tle zachodzącego słońca, a innych jezioro tonące w blasku Księżyca, jeszcze innych zdjęcie z nocnego koncertu.

Chcesz zrobić zdjęcie z dystansu? Tak poznasz, że teleobiektyw jest dobry

Kolejnym parametrem, który w przypadku aparatu ma wielkie znaczenie jest zoom. Jak jednak zorientować się, że mamy do czynienia z innowacją, a nie marketingową sztuczką? Teleobiektyw też musi być jasny. I w przypadku HUAWEI P60 Pro jest – przysłona wynosi tu aż f/2.1, co oznacza, że kiedy kierujemy aparat w stronę odległych budynków, wzgórz, osób, matryca znów będzie miała szansę zebrać więcej danych. Idealne zdjęcie nie uda się bez ustabilizowania obrazu – i w tym wypadku HUAWEI P60 Pro może pochwalić się istotnymi innowacjami w tym zakresie. Stabilizacja obrazu jest na tyle wydajna, że zdjęcie nie będzie poruszone nawet, gdy fotografujesz obiekt bardzo odległy.

Materiał promocyjny

Bardzo ważny jest też zoom – jego rodzaj i możliwości przybliżenia. Wyróżniamy tutaj zoom optyczny. To zoom fizyczny, bo gdzie szklane elementy obiektywu są poruszane w przód i w tył, co powiększa obraz. Zoom cyfrowy to działanie oprogramowania, które przetwarza uchwycony obraz "przycinając go". Jest i zoom hybrydowy, który te możliwości łączy. W HUAWEI P60 Pro mamy 3,5-krotny zoom optyczny i aż 10-krotny zoom hybrydowy. W połączeniu z jasnym teleobiektywem, matrycą widzącą sporo światła, stabilizacją obrazu możemy robić zdjęcia okien przelatującemu samolotowi i być może zobaczymy, jak ktoś nam macha.

Odkrywaj fascynujący świat fotografii makro. Zobacz świat w przybliżeniu

Dobry aparat możemy też poznać po jego możliwościach przybliżania obiektów. Chodzi o tryb makro, który bywa przez producentów traktowany po macoszemu. W przypadku HUAWEI P60 Pro zastosowano technologię SuperMacro. Po pierwsze ostrość można ustalić w bardzo konkretnym punkcie. Centralny punkt wyznaczonego przez nas obszaru będzie ostry jak brzytwa. Pęknięcie na muszli ślimaka, lśniąca złota moneta, opalizujące w słońcu skrzydła owada dzięki tej sztuczce, z którą wiele smartfonów sobie radzi bardzo kiepsko, będą wyglądać, jakbyś chciał kandydować do nagrody o zdjęcie roku. I tu w uzyskaniu idealnego zdjęcia pomagają algorytmy.

Rozmycie tła i efekt bokeh. Rób zdjęcia jak profesjonalista

Jest jeszcze coś, co odróżnia profesjonalny aparat od amatorskiego i zdjęcie idealne od przeciętnego. To idealne rozmycie tła. Możliwe jest dzięki ustawienie ostrości na wybranym elemencie i wybranie małej wartości przysłony – co dzieje się automatycznie. Co osiągasz? Kierujesz uwagę widza na określony obszar zdjęcia - w przypadku portretu może być to twarz osoby, w przypadku zdjęcia oka – tęczówka. To, co istotne jest ostre jak brzytwa, to, co ma być bardziej tłem jest w mniejszym lub większym stopniu rozmyte.

Za jakość efektu bokeh odpowiada przysłona. Jeśli jej wartość jest regulowana mechanicznie, rozmycie ma świetną jakość. Większość producentów idzie na skróty, stosując algorytmy. Ale to widać – sztucznie rozmyte zdjęcie ma artefakty. W przypadku urządzenia Huawei efekt jest zdecydowanie bardziej naturalny. Ta cecha sprawia, że idealnie wyglądać będą portrety rodziny, zdjęcia żony albo dziewczyny, dzieci. Epicko wyglądać będą też fotografie z wakacji, z pracy. Warto podkreślić, że tak profesjonalny efekt bokeh podnosi wartość samej fotografii, sprawia, że odbiorcy wydaje się ona bardziej profesjonalna. I nie ma tu grama „naciągania" – inżynierowie Huawei sprawili, że to, co zarezerwowane było przez lata dla lustrzanek i dla doświadczonych fotografów, jest dostępne dla każdego. A dzięki wsparciu technologii profesjonalny efekt można uzyskać w zasadzie bez naszej ingerencji w ustawienia aparatu.

Materiał promocyjny

Wyjątkowe cechy aparatu wbudowanego w HUAWEI P60 Pro, które pozwalają na wykonywanie idealnych zdjęć, pozwolą nam też nakręcić wysokiej jakości filmy. Nie chodzi tylko o rozdzielczość sięgającą nawet 4K. Nagrania mają w sobie naturalną ostrość i idealne odwzorowanie kolorów, zachwyca też spora dynamika układu, który ponownie świetnie sprawdza się w kiepskich warunkach oświetleniowych, a także, gdy warunki się zmieniają – co w przypadku filmu może mieć przecież miejsce w trakcie jednego nawet ujęcia.

Przedni aparat. Jasność też ma znaczenie. Ale nie tylko

Wiele powiedzieliśmy o aparacie głównym. A i aparat przedni w HUAWEI P60 Pro pozwoli ci robić świetne zdjęcia zawsze i wszędzie. Mamy tu do czynienia z jasnym obiektywem i solidną matrycą. Przedni aparat musi być jednak szerokokątny, robimy zdjęcia przecież nie tylko sobie.

Przedni aparat pozwoli ci się przekonać, jak ważny jest interfejs aparatu. W HUAWEI P60 Pro mocno go przeprojektowano. Efekt? Robienie zdjęć jedną ręką jest teraz znacznie łatwiejsze. Przeprojektowana aplikacja ułatwia dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji – cała filozofia posługiwania się aparatem jest teraz bardziej intuicyjna. Już samo to, że parametry poszczególnych cech aparatu zmieniamy kręcąc wirtualnym kółkiem odwołuje się do fotografii tradycyjnej. Bo fotografia mobilna dzięki ekspertom Huawei, którą zapewnia HUAWEI P60 Pro, zbliża się do tego, co znamy ze świata dużych, tradycyjnych aparatów w sposób, który zdumiewa.

Ekran. Zobaczysz zdjęcia w całej ich krasie  

HUAWEI P60 Pro, jak na flagowca przystało, ma też najwyższej klasy ekran. I w tym wypadku warto jednak wiedzieć, że specyfikacja "na papierze" to jedno, a realna jakość, to dla innych producentów coś nieosiągalnego. Nie chodzi więc wyłącznie o to, że ekran o przekątnej 6,67 cala ma wysoką rozdzielczość 1220x2700 pikseli. Sam fakt olbrzymiego zagęszczenia pikseli (ok. 444 ppi, czyli pikseli na cal) o jakości nie mówi wszystkiego. Huawei zdecydował się bowiem na technologię, która zapewnia coś więcej niż idealną czerń czy odwzorowanie kolorów – tak przecież istotne przy fotografii mobilnej. Mamy tu do czynienia z panelem wykonanym w technologii LPTO (Low Temperature Polycrystalline Oxide). Wyświetlacz wykonany jest z polikrystalicznego tlenku, co daje możliwość większego sterowania częstotliwością odświeżania obrazu. Może ona wynieść od 1 do 120 Hz, a to ma znaczenie dla poziomu zużycia energii. Kiedy więc kolega pokaże nam swój smartfon chwaląc się, że on też ma "AMOLED", możemy wyjaśnić mu, że nasz AMOLED jest innowacyjny, jak mało który ekran na rynku.

Materiał promocyjny

Bateria

Kto zajmuje się fotografią mobilną ucieszy się z pewnością z kolejnej cechy HUAWEI P60 Pro. A w zasadzie dwóch. Chodzi o wyjątkowo dużą pojemność akumulatora. To aż 4815 mAh, co pozwoli na długie godziny biegania z aparatem. A jeśli w torbie będziemy mieli dołączoną do zestawu ładowarkę SuperCharge i w chwili przerwy podłączymy smartfon do prądu, to dzięki mocy 88W "zatankujemy" 50 proc. baterii w zaledwie… 10 minut. Przerwa na kawę bywa zazwyczaj dłuższa, więc nie będzie przesadą powiedzieć, że to naprawdę szybko.

Specyfikacja techniczna  

Wydajność przy fotografowaniu nie bierze się znikąd. Sercem HUAWEI P60 Pro jest procesor, który sprawdzi się w innych bardziej wymagających zastosowaniach. Mówimy tu o bezproblemowej edycji zdjęć czy wideo, pracy z wieloma komunikatorami, które będą łączyć nas z kolegami z pracy czy członkami rodziny bez wieszania się i przycinania – jak ma to miejsce w wielu niższych modelach. Snapdragon 8+ (Gen. 1) to jeden z najbardziej zaawansowanych i energooszczędnych układów, który pozwoli też cieszyć się najnowszymi grami, poradzi sobie ze stronami obładowanymi skryptami czy nagraniami do granic możliwości, jednym słowem poradzi sobie bez problemu ze wszystkimi bardziej i mniej codziennymi zastosowaniami. Dzięki oficjalnemu sklepowi z aplikacjami HUAWEI AppGallery, pobieranie wszystkich ulubionych aplikacji jest proste i intuicyjne: wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarce sklepu, aby zainstalować aplikację i móc swobodnie z niej korzystać.

Materiał promocyjny

HUAWEI P60 Pro to urządzenie nie tylko z najwyższej półki, ale i smartfon unikatowy pod względem wykończenia. Już na zdjęciach widać, że obudowa w niesamowity sposób się mieni. Na żywo ten efekt jest jeszcze bardziej spektakularny, bo zastosowano tu przełomowy materiał. Naturalną masę perłową, dzięki czemu smartfon nie tylko wygląda jak dzieło sztuki, ale i każdy egzemplarz jest nieco inny. A to podkreśla indywidualizm właściciela, który jako fan mobilnej fotografii wie doskonale, co to znaczy dobry styl.

Huawei stworzył aparat, który zawsze stanie na wysokości zadania. Fotograficzne możliwości HUAWEI P60 Pro wielu mogą wbić w fotel. Warto wziąć to pod uwagę zastanawiając się, czy inny smartfon faktycznie pozwoli na tak naturalne zdjęcia, profesjonalny efekt rozmycia tła, stabilne zbliżenia, zdjęcia macro na poziomie, który niedawno znaleźliśmy tylko z nagradzanych zdjęć speców od fotografowania owadów. Zalet aparatu jest oczywiście więcej, bo jest on swego rodzaju "gratisem" do potężnego smartfonu, który świetnie poradzi sobie niemal z każdym zadaniem. Trudno o bardziej kompletny smartfon od HUAWEI P60 Pro.

Materiał promocyjny marki HUAWEI.