Kobiety od lat udowadniają, że technologia i inżynieria to dziedziny, w których również one mogą odnosić wielkie sukcesy. Wbrew stereotypom kobiety doskonale radzą sobie w branżach, tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn. Aby zachęcić dziewczyny do wyboru studiów na kierunkach inżynieryjnych, technicznych i IT, Amazon Development Center Poland, jeden z największych ośrodków badawczo-rozwojowych w Polsce oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, wyspecjalizowane w rozwoju kompetencji cyfrowych, łączą siły, aby zapewnić dziewczynom unikalne możliwości nauki i rozwoju w dziedzinie technologii.
Girls Do Engineering to inicjatywa, której celem jest zmniejszenie nierówności płci w branży technologicznej, m.in. przez inspirowanie i wspieranie dziewcząt w ich rozwoju zawodowym. Organizatorzy programu oferują bogaty pakiet edukacyjny. Na uczestniczki czeka 8-godzinny kurs języka Python, specjalnie dostosowany dla początkujących, szkolenia z metody Design Thinking, która pomaga w rozwijaniu kreatywnego myślenia i podejścia projektowego czy poznanie wiodących technologii wspieranych przez sztuczną inteligencję, a także wizyty studyjne w centrach rozwoju technologii AI/GenAI. Uczestniczki będę, miały okazję, spotkać się także z zespołami inżynierek oraz inżynierów, którzy stoją za takimi innowacjami jak m.in. nowa konwersacyjna Alexa, asystentka wirtualna napędzana przez generatywną sztuczną inteligencję i zbudowana na nowym dużym modelu językowym czy nowej generacji produkty smart home security Ring. W ramach programu uczestniczki będą miały dostęp do konsultacji z doświadczonymi mentorkami, które pomogą im planować rozwój zawodowy. W ramach programu zaplanowano również blisko 30 godzin warsztatów, ukierunkowanych na kompetencje miękkie, w tym m.in: prace zespołowe, kreatywność, myślenie projektowe oraz umiejętności wystąpień publicznych.
materiał promocyjny
Amazon zadbał też o to, by wszyscy zaangażowani w realizację programu Girls Do Engineering realnie troszczyli się o atmosferę wzajemnego wsparcia i pozytywnego wzmacniania. To szczególnie istotne dla kobiet, które właśnie decydują o tym, jak będzie wyglądać ich przyszła kariera. Ideę świetnie oddaje hasło #EmbraceEquity, przyjęte na rok 2023 przez organizację International Women's Day.
Anna Jędryczko, współprowadząca warsztaty i trenerka Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog oraz edukatorka kompetencji cyfrowych podkreśla, że Girls Do Engineering to coś więcej niż wskazanie ścieżki do kariery w IT. - To także bezpieczna przestrzeń dla młodych kobiet, w której mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać pewność siebie.
– Jestem dumna ze wszystkich dotychczasowych uczestniczek GDE, które wykazały się kreatywnością, pracowitością, a przede wszystkim otwartością na nowe technologie – podkreśla z kolei Barbara Halska, Nauczycielka Roku 2014, współautorka podstawy programowej z informatyki, promująca żeńskie klasy na kierunku technik informatyk i jedna z trenerek na warsztatach Girls Do Engineering.
materiał promocyjny
Podjęcie studiów inżynieryjnych i technicznych może napotykać na przeszkody, czego dowodzą wyniki badania "Przesłania i bariery przy wyborze studiów inżynieryjnych i technicznych przez uczennice szkół ponadpodstawowych w Polsce", przeprowadzone w ramach OPB Ariadna dla Amazon Development Center Poland [ADCP][1]. Do najważniejszych czynników utrudniających decyzję o wyborze tych kierunków należą: obawy związane z poziomem trudności (8% ankietowanych), dostrzeganie problemu dyskryminacji na kierunkach technicznych (6%) oraz obawy dotyczące stereotypu, że są one przeznaczone głównie dla mężczyzn (3%).
Wiadomo również, co motywuje do podjęcia studiów inżynieryjnych i technicznych. Wśród najważniejszych czynników można wymienić: poznanie potencjalnych miejsc pracy, co stanowi motywację dla 47% respondentek, zainteresowanie praktycznymi zajęciami (47% badanych), możliwość skorzystania z programów stypendialnych (41% ankietowanych). Dla 30% badanych czynnikami motywującymi do podjęcia studiów na kierunkach technicznych są: dostęp do programów stażowych czy szanse na otrzymanie grantów (24% respondentek).
Wyniki badania "Przesłania i bariery przy wyborze studiów inżynieryjnych i technicznych przez uczennice szkół ponadpodstawowych w Polsce" wskazują, że istnieje wiele różnorodnych motywacji, które przyciągają oraz inspirują do podjęcia studiów inżynieryjnych i technicznych. Poznanie potencjalnych miejsc pracy, możliwość uczestniczenia w interesujących zajęciach praktycznych, korzystanie z programów stypendialnych, stażowych oraz szanse na otrzymanie grantów są czynnikami, które wpływają na wybór tych kierunków.
Program Girls Do Engineering będzie doskonałą okazją, by przekonać się, jak w praktyce może wyglądać kariera inżynierki czy programistki. Amazon jest bowiem prawdziwą kopalnią możliwości robienia kariery. Posiada w Polsce trzy Centra Rozwoju Technologii (ADCP). To pionierskie ośrodki naukowo-badawcze, które znajdują się w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. ADCP jest znane z innowacyjnych rozwiązań i zaawansowanych technologii jak Alexa Text-To-Speech, Natural Language Understanding, oprogramowanie smart home security pod marką Ring oraz chmura obliczeniowa AWS. Zespoły naukowe, inżynieryjne i programistyczne wykorzystują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie Machine Learning, w tym Large Language Models i Deep Neural Networks. Ponadto rozwijają platformy oparte na rozproszonej infrastrukturze Amazon, opracowując rozwiązania i technologie, z których korzystają klienci na całym świecie.
ADCP odgrywa również istotną rolę w budowaniu relacji Amazon ze środowiskiem akademickim i naukowym. Wspiera rozwój umiejętności technologicznych, inżynierskich i IT wśród młodzieży, studentów oraz studentek. Centrum uczestniczy między innymi w programie "AI Tech", finansowanym przez Unię Europejską, przyciągając studentów z całej Polski. Ponadto Amazon Development Center współtworzy liczne wydarzenia z organizacjami pozarządowymi, jak chociażby Hour of Code, Girls Do Engineering czy Women in Tech.
Dzięki swojej działalności, Centrum Rozwoju Technologii Amazon przyczynia się do rozwoju technologicznego kraju, promując edukację, innowacje i równość szans w dziedzinie technologii.
Nadal zastanawiasz się, czy inżynieria jest dla Ciebie? Zgłoś się do programu i przekonaj się sama. Czekają na Ciebie fascynujące zajęcia i kto wie, może także przyjaźnie i długoletnie współprace!
Rekrutacja do IV edycji programu Girls Do Engineering jest już otwarta dla uczennic szkół ponadpodstawowych z Trójmiasta. Zgłoszenia można dokonać poprzez dedykowaną stronę internetową www.girlsdoengineering.com do 8 października 2023 roku. To doskonała okazja dla młodych dziewczyn z pasją do technologii, aby zdobyć wiedzę, rozwijać umiejętności programistyczne i odkryć fascynujący świat inżynierii.
materiał promocyjny
Patronat honorowy nad IV edycją programu Girls Do Engineering objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, Centrum GovTech oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce. Patronami mediowymi programu są: miesięcznik dla uczniów liceów i techników Cogito (cogito.com.pl), blog popularnonaukowy Crazy Nauka (crazynauka.pl), portal o nowoczesnej edukacji EduNews.PL, portal Gazeta.pl, Next.pl, miesięcznik Dyrektor Szkoły oraz twórczyni cyfrowa ze swoim kanałem "W Świecie Kodu".
[1] "Przesłania i bariery przy wyborze studiów inżynieryjnych i technicznych przez uczennice szkół ponadpodstawowych w Polsce", Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Amazon Development Center Poland, 24-31 sierpnia 2023; próba
Materiał promocyjny Amazon Development Center Poland.