Zmiany klimatu. Temperatury wzrosną w ciągu pięciu lat. Arktyka najmocniej odczuje globalne ocieplenie

W najbliższych latach zmiany klimatu nie zostaną zahamowane. Według prognoz średnia temperatura na Ziemi może być wyższa nawet o ponad 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej.

"The Guardian" przytoczył wyniki długoterminowej prognozy ekspertów pod przewodnictwem brytyjskiego Met Office. Według nich w każdym z najbliższych pięciu lat średnia roczna temperatura będzie wyższa średnio o 1 stopień Celsjusza w porównaniu do ery przedindustrialnej. Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) twierdzi, że istnieje 20 proc. szans na to, że będzie ona wyższa o 1,5 stopnia Celsjusza. 

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Zmiany klimatu. Średnia temperatura wyższa o 1 stopień Celsjusza. "Trend ocieplenia postępuje w szybkim tempie"

Naukowcy zauważają, że opisana pięcioletnia prognoza temperatur wskazuje na to, jak blisko jesteśmy złamania granicy wzrostu temperatury o 2 stopnie Celsjusza - progu, który według porozumienia paryskiego oznaczać będzie nieodwracalne zmiany klimatyczne. Z drugiej strony eksperci dodają jednak, że incydentalny, jednoroczny wzrost temperatury powyżej 1,5 stopnia nie oznacza, że cele zostaną przekroczone. 

Widać, że trend ocieplenia postępuje w szybkim tempie. To pokazuje ogromne wyzwanie, przed którym stoi świat, realizując cel porozumienia paryskiego z 2015 roku, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na tyle, aby utrzymać wzrost temperatury "znacznie poniżej" 2 stopni Celsjusza.

- powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO. 

Zmiany klimatu. Najbardziej temperatury wzrosną w Arktyce. Susza może dotknąć Afrykę Południową oraz Australię 

Taka sytuacja wiązać się będzie z odczuwalnymi zmianami klimatu. Według prognoz globalne ocieplenie najbardziej odczuwalne będzie w Arktyce. W ciągu najbliższych pięciu lat zwiększy się także ryzyko sztormów na Oceanie Atlantyckim. Z problemem suszy zmagać się będzie najprawdopodobniej Ameryka Południowa, Afryka Południowa oraz Australia, która na początku 2020 roku zmagała się z pożarami lasów. 

Więcej o: